top of page

WYDARZENIA  2021/22

Wycieczka do zoo klas pierwszych

Wiosna w lesie - wycieczka klas pierwszych

DSC_7496 (Copy).JPG

DZIEŃ RODZINY W SZKOLE PODSTAWOWEJ W STARYCH SKOSZEWACH

            11 czerwca 2022 r. po raz dwunasty w naszej szkole odbył się Dzień Rodziny. W tym roku upłynął nam pod hasłem  „Od źródeł Moszczenicy płynie pieśń o chlebie”. Piękna pogoda, liczne atrakcje przyciągnęły rodziców i dzieci na tę wyjątkową imprezę plenerową.

            Punktualnie o godzinie 10.30 nastąpiło powitanie zebranych gości. Oprócz Wójta Gminy Nowosolna p. Piotra Szcześniaka, Skarbnik Gminy Anny Mazerant, inspektora ds. oświaty, ochrony zdrowia i ds. uzależnień p. Elżbiety Bednarskiej, pani Dyrektor Zofia Okońska przywitała Wicemarszałka Województwa Łódzkiego p. Andrzeja Górczyńskiego, zastępcę Dyrektora Departamentu Rolnictwa UM p. Małgorzatę Sibińską, proboszczów parafii w Starych Skoszewach i Kalonce  ks. Roberta Batolika, i ks. Pawła Stołowskiego, Dyrektor GPCKiE w Plichtowie p. Monikę Czubaczyńską-Szram, kierownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowosolnej p. Jolantę Domańską, Radnych Gminy Nowosolna, przedstawicieli OSP w Starych Skoszewach, rodziców i dzieci.

            Pierwszą z zaplanowanych na ten dzień atrakcji był pokaz grupy przedszkolnej z Klubu „FitMoc”. Następnie zebrani przeszli do sali gimnastycznej, gdzie obejrzeli spektakl pt. „Od źródeł Moszczenicy płynie pieśń o chlebie” w wykonaniu Koła Teatralnego „Parawan”. To widowisko artystyczne było częścią projektu sołectwa Byszewy – „Sołectwo na plus”, finansowanego z budżetu Województwa Łódzkiego 2021. Młodzi artyści przedstawili  tradycje związane z życiem i pracą na polskiej wsi, a także ukazali drogę, jaką przechodzi ziarno od momentu siewu aż do wypieku chleba.

            Po występie uczniów impreza przeniosła się na teren boiska i placu zabaw, gdzie na dzieci, rodziców i dziadków czekały m.in. tor przeszkód przygotowany przez strażaków z OSP
w Starych Skoszewach, strzelnica interaktywna i stanowisko do zaplatania warkoczyków, warsztaty z pieczenia podpłomyków przygotowane przez grupę rekonstrukcyjną „Ród Dębowego Liścia”, ścieżki zdrowia dla przedszkolaków i uczniów kl. I-III, a także kąciki plastyczne. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zwłaszcza: koncert dla rodzin w wykonaniu Studia Piosenki „Pędziwiatry” oraz mecz trenerów „Gol Academy” z uczniami Szkoły Podstawowej w Starych Skoszewach, wygrany przez byłych piłkarzy 5:2.
W międzyczasie można było zakupić miody i wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez panią Marzenę Serafińską, właścicielkę „Pasieki z Lipki”.  O godzinie czternastej rozpoczął się pokaz akrobatyki Kamila Hofta z „AkroDance”, gry i zabawy językowe z „Early Stage” oraz  loteria fantowa „Pomoc dla Ukrainy”.  Oprócz zbiórki pieniędzy na cele charytatywne można było także wspomóc założenie radiowęzła, odwiedzając galerię prac i obrazów, natomiast
z zakupu biżuterii pięćdziesiąt procent dochodu  zostało przeznaczone na pomoc wakacyjną dla dzieci.  

            W trakcie imprezy goście mieli możliwość skosztować przepysznych ciast, owoców, żuru skoszewskiego, chleba ze smalcem czy pieczonych kiełbasek. Oprócz tego dostępne były stoiska z lodami, watą cukrową, popcornem i lemoniadą.

            Miniony Dzień Rodziny był dobrą formą spędzenia wolnego czasu z rodziną na świeżym powietrzu. Zapewnił też wszystkim doskonałą i niezapomnianą zabawę z wieloma atrakcjami.

                                                                                                                                                      Aleksandra Piotrowska

                                                                                               Marcin Bartłoszewski

IMG20220606122425 (Copy).jpg

 "Mała piłkarska kadra czeka"

 

W dniu 31.05.2022r. odbył się Wojewódzki turniej "Mała piłkarska kadra czeka" w Opocznie rocznika 2009 i młodsi. W losowaniu trafiliśmy do 1 grupy gdzie rywalizowaliśmy z FC Bonus i Diablo Wawal.

 

 

Z pierwsza drużyna po bardzo zaciętym i wyrównanym pojedynku zeszliśmy z boiska ze zwycięskim wynikiem 3:2. Drugie spotkanie z Diablo Wawal bylo dość jednostronne i tym samym wyszliśmy z grupy z 1 miejsca.

 

W grupie finałowej 3 szkoły grały każdy z każdym. Na początku SP Bednary postawiły nam wysoką poprzeczkę i mecz zakończył się remisem.

 

W ostatnim pojedynku nasz zespół nie dal żadnych szans SP Mogre i tym samym zostaliśmy złotymi medalistami Wojewódzkiego turniej"Mała piłkarska kadra czeka". Na brawa zasługują Maks B,Olek B,Olek K,Maks K, Rafał P, Krzysiek K,Szymon S i nasza perełka Milena L.
"Dodatkowo najlepszym strzelcem turnieju został Olek B. Wielkie brawa."

Kamila, Justyna, Edyta, Czarek

IMG_20220601_112736 (Copy).jpg

 Wolności oddać nie umiem – Gabriel Fleszar w SP w Starych Skoszewach  

  

  

1 czerwca 2022 r. w Szkole Podstawowej im Wł. Jagiełły w Starych Skoszewach odbył się koncert profilaktyczny Gabriela Fleszara pt. „Wolności oddać nie umiem”.  


W recitalu wzięli udział uczniowie z klas VI –VII oraz VII-VIII ze SP w Lipinach.   

Gabriel Fleszar to ceniony wokalista, autor tekstów, kompozytor i aktor. Pamiętany
z przebojów „Kroplą deszczu”, „Bilet do nieba”, czy „Kto panem, kto sługą” artysta, ma na swoim koncie trzy solowe płyty: „Niespokojny” (1999), „Niespokojny 2” (2001) i „Pełnia” (2003). Zagrał również główną rolę w „Sezonie na leszcza” (2001) w reżyserii Bogusława Lindy.   

Spotkanie z młodzieżą wokalista rozpoczął swoją najbardziej rozpoznawalną piosenką „Kroplą deszczu”.

 

Podczas koncertu, w którym znalazły się zarówno jego autorskie utwory, jak i przeboje innych wykonawców, dzielił się opowieściami z własnego życia i historiami jego znajomych, którzy wpadli w sidła narkotycznych czy alkoholowych nałogów. 

 

Artysta podkreślił, że jedynym uzależnieniem, z którym sam się zmagał było palenie papierosów (które rzucił między innymi pod wpływem swoich profilaktycznych spotkań).

 

Przed sięgnięciem po inne używki uchroniło go uczenie się na cudzych błędach - dramatyczne doświadczenia przyjaciół i znajomych, między innymi „Zagana” czy Mai, których losy poznaliśmy podczas spotkania, pozbawiły go złudzeń co do kosztów życia w nałogu.

 

Unikając moralizowania, artysta przestrzegał młodzież przed podejmowaniem niewłaściwych decyzji, które mogą mieć tragiczne konsekwencje uwikłania się w uzależnienie od alkoholu, narkotyków czy leków. 

 

Zachęcał do nieulegania presji grupy i do wybierania wolności. Podkreślając, że to co go uchroniło przed wejściem w mroczny świat używek, to m.in. ogromna miłość do muzyki, zachęcał młodzież do podążania za swoimi pasjami. 

Puentą recitalu była piosenka Chłopców z Placu Broni „Kocham wolność” i przesłanie - tylko dzięki wolności od uzależnień, można żyć pełnią życia.   

Spotkanie z

 

Gabrielem Fleszarem zostało sfinansowane z środków Gminnej Komisji Rozwiązywani Problemów Alkoholowych.    

 

 

Monika Ruszkiewicz – pedagog szk.  

285442701_386188113545618_4536509260769910299_n.jpg

POZNAJEMY POLSKĘ

 

      Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stwarza uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym. W ramach przedsięwzięcia MEN  „Poznaj Polskę”, mającego na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego , tradycji, zabytków kultury i historii odbyliśmy z uczniami klas pierwszych naszej szkoły jednodniową wycieczkę do Torunia.

       W ramach priorytetowych obszarów edukacyjnych wskazanych przez Ministra zwiedziliśmy Muzeum Toruńskiego Piernika, Dom Legend Toruńskich oraz Stare Miasto. W Muzeum Piernika poznaliśmy historię piernika od średniowiecza do czasów współczesnych.

 

Dowiedzieliśmy się skąd pochodzi nazwa ciasta i dlaczego w Toruniu rozwinął się ten smaczny przepis. Zobaczyliśmy stare, drewniane formy piernikarskie wykonywane przez samych piekarzy.

 

Zdobyliśmy ogrom wiedzy o pierniku i tematach z nim związanych. Wzięliśmy również udział w warsztatach wypieku pierników, podczas których wykorzystaliśmy zdobytą wiedzę o przyprawach i składnikach w praktyce.

 

 

Poznanie historii Torunia z innej strony umożliwił nam pobyt w Domu Legend Toruńskich. To właśnie w nim usłyszeliśmy super opowieści o początkach Torunia, roli Krzyżaków, o flisaku, który uratował Toruń przed żabami, o dzwonie, który miał chronić przed końcem świata czy dlaczego krzywa wieża jest krzywa.

 

Dzieci wykonywały różne zadania, a podczas całego zwiedzania było dużo śmiechu, żartów i ruchu. Na Starym Mieście podziwialiśmy piękne kamienice i budowle. Wróciliśmy pełni wrażeń 

Agnieszka Marciniak,   Ewa Szubert

dea36ca0-213c-4324-a486-587ea217aa83.jpg

DRZWI OTWARTE

w Szkole Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Starych Skoszewach

 

                             W dniu 16 marca br. odwiedzili naszą szkołę i przedszkole wyjątkowi goście  ̶  PRZYSZLI PIERWSZOKLASIŚCI i PRZEDSZKOLAKI wraz z RODZICAMI. Z okazji Drzwi Otwartych dla wszystkich zgromadzonych czekało wiele atrakcji.

Spotkanie rozpoczęło się przemówieniem Pani Dyrektor Zofii Okońskiej
oraz prezentacją szkoły. Goście poznali  historię i ofertę edukacyjną placówki oraz dowiedzieli się o zainteresowaniach i sukcesach naszych uczniów. Po części wstępnej nadszedł czas na zwiedzanie przedszkola i szkoły.

 

Dla najmłodszych przygotowane były doświadczenia i zabawy integracyjne w oddziałach przedszkolnych, natomiast przyszli pierwszoklasiści uczestniczyli w licznych eksperymentach w „Salonie Młodych Odkrywców”, poznawali tajniki robotyki, oglądali pokazy
w sali informatycznej oraz brali udział w grach i zabawach na magicznym dywanie.

 

Ponadto dzieci zapoznały się z pracą z wybranym materiałem Montessori, a zainteresowani rodzice mogli obejrzeć prezentację: „Wykorzystanie metod Marii Montessori w edukacji”. Oprócz licznych atrakcji przygotowanych podczas Drzwi Otwartych była również możliwość rozmowy z dyrekcją
i nauczycielami. Ponadto były zorganizowane konsultacje ze szkolnym psychologiem
i pedagogiem.

Dziękujemy wszystkim DZIECIOM i RODZICOM za tak liczne przybycie, rozmowy, wspólne zabawy i miłą atmosferę. Do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym! 

 

Dyrekcja oraz Pracownicy

Szkoły Podstawowej im. Wł. Jagiełły w Starych Skoszewach

img-20220401-wa0012.jpg

Dzień bez plecaka


Czy to możliwe aby wszyscy uczniowie niezwykle ochoczo i z wielką radością spieszyli do szkoły na lekcje? Otóż tak. 
W piątek 01.04.22 dzieci i młodzież ze Szkoły w Starych Skoszewach z uśmiechem na twarzy wchodzili do szkoły. Zamiast plecaków, swoje książki, zeszyty i przybory do pisania przynieśli w najróżniejszych "torbach".

Pojawiały się wiaderka, dziecięce wózki dla lalek, taczki do zabawy w piaskownicy, skrzynki, poszewki, walizki i kocie domki. Dość nietypowymi pojemnikami okazały się także blachy do ciasta, mikrofalówka i  chlebak. Prawdziwym hitem stał się jednak ogromny zderzak samochodowy
Brawo Bartek 🙂


W tej niezwykłej zabawie wzięły udział wszystkie klasy młodsze i starsze. Do gry włączyli się również nauczyciele.
Dzień bez plecaka-uczniowie przyjęli z dużą aprobatą i na pewno będzie wpisany do kalendarza imprez szkolnych. Przeszło to nasze najśmielsze oczekiwania. Zawsze można na Was liczyć:)


W imieniu samorządu, serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom którzy w tym dniu swoje wygodne plecaki zamienili na coś innego :)
Mamy jeszcze mnóstwo szalonych pomysłów i liczymy na to że również Wam się spodobają:)


Pozdrawiam Justyna Żeromińska

IMG20220323133927 (Copy) (Copy).jpg

Mistrzostwa województwa łódzkiego LZS w halowej piłce nożnej.

Nasi uczniowie w środę 23.03.2022r. wzięli udział w wojewódzkim turnieju piłki nożnej organizowanym w Moszczenicy. W zawodach brało udział 11 drużyn ,ktore zostały podzielone na 3 grupy gdzie tylko najlepsza awansowała dalej. Zostaliśmy przydzieleni do grupy III gdzie rozegraliśmy 2 mecze.

 

Pierwsze starcie z SP Słupia rozpoczęliśmy nie najlepiej,bo szybko straciliśmy 2 bramki . To jednak nas nie podłamało a wręcz przeciwnie zmotywowało do lepszej i skuteczniejszej gry. Zdeterminowanie powiodło się,bo mecz zakończyliśmy remisem 2:2.

 

Drugi decydujący mecz byl z SP Lubania. Pomimo dobrej gry zeszliśmy z boiska z wynikiem 0:0. Jak okazało się o awansie miały zadecydować rzuty karne pomiędzy nami a SP Słupia. Tym razem niestety lepszy okazał się przeciwnik.

 

Dziękuję wszystkim uczniom za udział w turnieju 👍 Jeszcze tam wrócimy 💪

Cezary Książek

received_382356540556649.jpeg.jpg

MINI-MARATON 2022 :)

 


"Bieg po zdrowie"- pod takim hasłem kryje się wspaniała impreza sportowa organizowana w Szkole w Starych Skoszewach. To nic innego jak nasz mini- maraton w którym uczniowie, uczennice, nauczyciele, rodzice a nawet dziadkowie biorą udział od zawsze.


W tym roku, po dość długiej przerwie ruszyliśmy na nowo. W piątek 11.03.22 do startu gotowych było 116 uczniów, 5 nauczycieli i 4 rodziców.
Brawo :)
Uczniowie ze Szkoły w Starych Skoszewach rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych. Pierwszy bieg rozpoczął się o godzinie 09:00 dla klas I-III. Młodzi sportowcy mieli do pokonania dystans ok. 1,5km.


Drugi etap biegu przeznaczony był dla klas starszych IV-VIII. Sygnał do startu zadźwięczał o godzinie 13:50 a młodzież miała do pokonania trasę ok. 2,5km.
A oto najlepsi z najlepszych:
KLASY I-III
1.L. Artur - 3b
2.CH. Karol - 3b
3.L. Martyna - 3b
KLASY IV-VIII
1.J. Piotr - 7b
2.K.  Aleksander - 7a
3. F. Franciszek - 7a


Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy.


Ogromne podziękowania również dla wszystkich którzy pomagali w organizacji piątkowego biegu :)

 



Kamila, Justyna, Edyta, Cezary

 

273728621_325481016295040_3763137609894152200_n.jpg

Ferie zimowe

 

 

Początek ferii zimowych ze Szkołą Podstawową im. Władysława Jagiełły w Starych Skoszewach

 

Zaraz po rozpoczęciu ferii zimowych chętni uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w dwóch zorganizowanych wyjazdach.

Pierwsza wycieczka odbyła się do kina Cinema City w Manufakturze na film animowany pt. „O czym marzą dzisiaj zwierzęta”.

 

Opowieść o superbohaterach, którzy jednocześnie są zwierzętami spowodowała, że nudy w kinie nie było.

 

Dzieci przekonały się, że prawdziwi bohaterowie to nie ich kostiumy ani maski, tylko odwaga, wiara w siebie i dobre serce.

Na drugą wycieczkę uczniowie pojechali do Pasieki w Lipce na warsztaty edukacyjne.

Pani Marzena Serafińska z wielką pasją przedstawiła opowieść o pszczołach, która zakończyła się degustacją miodów na chlebie.

 

Następnie dzieci robiły mydełka z pyłkiem pszczelim i płatkami kwiatowymi. Był również czas na zabawę na powietrzu oraz spacer po pasiece, podczas którego uczniowie zobaczyli domek do uloterapii i oczywiście ule.

Dziękujemy wszystkim, którzy na początek zimowego wypoczynku wybrali propozycje naszej szkoły.

Ewa Szubert

IMG20220211095412 (Copy).jpg

"Dzieci sieci- Plik i folder na ropie internetowych kłopotów"

 

 

Dnia 11.02.2022r. wzięliśmy udział w spektaklu internetowym pt. „Dzieci Sieci – Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów”. Spektakl bardzo spodobał się uczniom. Tematyka jaka była poruszana w nim, nie była im obca.

 

W dzisiejszych czasach, gdzie dzieci już od najmłodszych lat mają dostęp do wszelkiego rodzaju elektroniki i internetu nie trudno w uzależnienie się od tych dobrodziejstw współczesnego świata. Dzięki temu, ze przedstawienie miało czytelny i jasny przekaz, każdy po jego obejrzeniu mógł odnieść się do treści które ukazywało.

Wszyscy wyciągnęli poprawne wnioski i wspólnie ustalili, ze internet to źródło ogromnej wiedzy, ale należy korzystać z niego z głową i bezpiecznie. Wiedzą tez, ze gdy cos pojawiło się w sieci to nigdy z niego nie zginie.

Na szczęście dzieciaki, nie utożsamiają swojego korzystania z niego z uzależnieniem, ale co niektórzy zdiagnozowali uzależnienie u swojego starszego rodzeństwa…..

Miejmy nadzieje, ze dorośli tez, widzą ten problem i w porę będą potrafili pomóc swoim pociechom.

Agata Choła

IMG20220209102022 (Copy).jpg

Warsztaty Świece

 

 

Dnia 9.02.2022r. w naszej szkole odbyły się warsztaty „Świece”. Poprowadziła je właścicielka Pasieki w Lipce.

 

Na początku spotkania zapoznała uczniów z ciekawostkami dotyczącymi życia pszczół. Uczniowie naszej klasy wykazali się dużą wiedzą w tym temacie. Następnie każdy otrzymał formy do produkcji świec i nadeszła pora na zajęcia praktyczne.

 

Zanim wosk stężał mieliśmy okazję degustować pyszne miodki z pasieki Pani Marzenki. Jak na zdjęciach widać były tak pyszne, ze kolejka nie malała przez pół godzinyJ

Gdyby nie fakt, ze miodki się skończyły, dzieciaki jeszcze przez długi czas z przyjemnością smakowałyby te pyszności. I muszę przyznać, ze w ogóle się nie dziwię!!! Mniam…

Wielką radość przyniosło uczniom odkrywanie kształtu swoich świec.

Jeszcze raz BARDZO DZIĘKUJEMY PANI MARZENKO za cudowne zajęcia!!!

Na pewno skorzystamy z zaproszenia

 

 

i z chęcią odwiedzimy Pasiekę w Lipce.

20211206_090258.jpg

Mikołajkowy Turniej

 


Z okazji Mikołajek w Szkole w Starych Skoszewach 06.12.2021r. odbył się wewnątrz-szkolny Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej. To już druga edycja. Pierwszy turniej zorganiziwany był w 2019r., niestety"pandemia" zmusiła nas wszystkich do zrobienia długiej przerwy ale znów jesteśmy :)
Do rywalizacji o tytuł Mistrza siatkówki przystąpiło sześć klas:
V, VI,VIIa,VIIb,VIIIa,VIIIb


Reprezentacje poszczególnych klas rozgrywały mecze eliminacyjne w dwóch grupach, następnie mecze półfinałowe i na koniec oczywiście finał.
Cały turniej przebiegał w niezwykle miłej atmosferze, uczniowie siedzieli w swoich sektorach i z całych sił kibicowali swoim faworytom.


Niestety w ostatniej chwili do rozgrywek nie mogła przystąpić drużyna z klasy VI. Jest nam bardzo przykro z tego powodu ale wierzymy że w przyszłym roku do turnieju przystąpią ze zdwojoną siłą :)
Wszystkie drużyny reprezentowały naprawdę wysoki poziom.

 

Na szczególne wyróżnienie zasłużyła najmłodsza ekipa - klasa V - bąbelki Pani Lidii K., która dzielnie walczyła o każdy punkt.


I miejsce - klasa VIIa
II miejsce - klasa VIIIa
III miejsce - klasa VIIIb


Jak co roku podczas turnieju wybieramy najlepszego zawodnika i zawodniczkę. To osoba która zdobyła dla swojej drużyny najwięcej punktów.
W tym roku ten zaszczyt przypada:
-najlepszy zawodnik - Daniel P. klasa VIIIb
-najlepsza zawodniczka - Aleksandra C. klasa VIIIb


Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom turnieju za zaangażowanie, zdrową rywalizację i dobrą zabawę :)


Kamila, Justyna, Edyta,Cezary

 

DSCN1008 (Copy).JPG

WARSZTATY CHEMICZNE W KLASACH  I-III

 

 

Dnia  28 października 2021r.    odbyły się dla uczniów klas I-III „Warsztaty chemiczne – kolorowa chemia”.

Jedna z klas naszej szkoły zmieniła się w chemiczne laboratorium, w którym dzieci mogły bezpiecznie, pod okiem specjalistów, wziąć udział w kolorowych eksperymentach! Tworzyły kolory za pomocą probówek i barwników, uczyły jakie  kolory powstają z mieszania podstawowych barw oraz przeprowadziły samodzielnie eksperymenty z podstawowymi chemicznymi składnikami: mleka, oleju i barwników.

Wychowawcy klas I-III

20211203_101119 (Copy).jpg

Warsztaty świąteczne klasa 2b

20211125_142251 (Copy).jpg

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W NASZEJ SZKOLE 

Dnia 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia, w tym roku również w naszej szkole pojawiły się pluszowe misie 😊 Z okazji tego dnia postanowiliśmy sprawić naszym uczniom pare niespodzianek. W związku z tym osoby które przyniosły misia, były ubrane na brązowo, czy miały akcent misia nie musiały: mieć pracy domowej, pisać lotnych kartkówek oraz odpowiadać ustnie. W klasach i na świetlicy powstawały piękne prace plastyczne 😊. 

Dla wszystkich klas został zorganizowany poczęstunek. W ramach tego dnia uczniowie klasy 7b robili kanapki z miodem i czekoladą. Kanapki rozeszły się bardzo szybko. Mamy nadzieje że uczniom podobają się takie dni które dla nich organizujemy.  

 

 

Zuzanna Miller, Samorząd Uczniowski 

IMG_20211116_101916 (Copy).jpg

Dogoterapia

 

Dnia 16 listopada w naszej klasie 2a odbyły się warsztaty z udziałem pieska.  Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat  dogoterapii oraz w jaki sposób należy prawidłowo opiekować się psem.

Podziwiały Lili, która wykonywała polecenia swojego opiekuna. Kążde z dzieci przywitało się z psem i poczęstowało go przysmakiem.Dzieci wykazały się dużą wiedzą i aktywnością na zajęciach.

Monika Źaromińska

IMG_20211110_182018.jpg

Brawo dla Mistrzyni Polski!

 

 

Miło nam ogłosić, że uczennica naszej Szkoły Podstawowej w Starych Skoszewach debiutując w rozgrywanych w Szczecinie halowych Mistrzostwach Polski w Kartingu zdobyła V-ce Mistrzostwo Polski!

Wiktoria K.  uczennica klasy 7A posiada nietypową jak dla dziewczynki pasję - wyścigi gokartowe. W tym roku w sierpniu Wiktoria debiutowała w najbardziej prestiżowych zawodach halowych w Polsce - Polish Indoor Kart Championship (PIKC) - w których udział wzięło ponad

200 zawodników z Polski i Europy.

Startując w Kategorii Mini (zawodnicy do 15 lat), w której rywalizowało 36 młodych zawodników, zajęła II miejsce wśród dziewcząt (kategoria Mini Girls) i tym samym zdobyła tytuł v-ce Mistrzyni

Polski.

To wyjątkowe osiągnięcie, biorąc pod uwagę, że pierwszy start w zawodach halowych Wiktoria zaliczyła zaledwie rok wcześniej w Łodzi. Oprócz osiągnięcia wspaniałego wyniku w Mistrzostwach Polski, Wiktoria w 2021 roku startowała również w Łódzkiej Lidze Kartingowej,

w której rywalizuje m.in. Adam Szydłowski wielokrotny Mistrz Polski w Kartingu Wyczynowym,  a obecnie trener Wiktorii.

Warto nadmienić, że Łódzka Liga Kartingowa, posiada jedną kategorię, w której startują w  większości dorośli zawodnicy, a waga startowa wynosi 90-95 kilogramów.

 

Jeśli zawodnik nie osiąga zakładanej wagi jego gokart jest doważany. Wiktoria mając 12 lat aby móc startować z

dorosłymi zawodnikami dociąża swój gokart blisko 40 kg dodatkowej wagi.

W zakończonej w Październiku letniej edycji Łódzkiej Ligi Kartingowej rozgrywanej na torze GoKart Arena, będąc jedyną kobietą (na 59 zawodników) zakończyła ligę w TOP 10 klasyfikacji generalnej, pokonując wielu starszych i znacznie bardziej doświadczonych kierowców.

Najbliższe miesiące to starty w zimowej edycji Ligi rozgrywanej w Racing Center Łodż i ponowny start w Polish Indoor Kart Championships w 2022 roku, 

życzymy Wiktorii dalszych

sukcesów i trzymamy mocno kciuki!

Adam Woźnicki

received_1046573276104755.jpeg

 Dzień Edukacji Narodowej         

 

                14  października 1773 roku Sejm Rozbiorowy utworzył Komisję Edukacji Narodowej, która była odpowiednikiem współczesnego ministerstwa oświaty publicznej. To właśnie w rocznicę tego wydarzenia w Polsce obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela.


               W naszej szkole uroczysta akademia podczas, której uczniowie podziękowali swoim wychowawcom i pedagogom, odbyła się w poniedziałek 18 października 2021 r. Na sali gimnastycznej oprócz pani Dyrektor Zofii Okońskiej i Jej zastępców, nauczycieli, pracowników obsługi i dzieci, zasiedli także Wójt Gminy Nowosolna pan Piotr Szcześniak, Inspektor ds. Oświaty pani Elżbieta Bednarska i proboszcz Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętej Barbary w Starych Skoszewach ksiądz Robert Batolik.        

       
               W części artystycznej uczniowie klasy V i VI zaprezentowali montaż słowno-muzyczny przygotowany pod okiem wychowawców p. Lidii Kowalczyk i p. Marcina Bartłoszewskiego, których wspierali opiekunowie: chóru p. Katarzyna Kowalczyk i Samorządu Uczniowskiego p. Justyna Żeromińska. Zgromadzeni mogli obejrzeć także prezentację zdjęć, ukazujących przedstawicieli Rady Pedagogicznej gdy byli dziećmi.       

  
               Uroczystość zakończyło zabranie głosu przez pana Piotra Szcześniaka, który złożył nauczycielom i pracownikom obsługi życzenia, a także wręczył Nagrody Wójta Gminy Nowosolna.

 

                                                                                                                                                           Marcin Bartłoszewski,   Lidia Kowalczyk 

                                                                                                                                                       

IMG-9298 (Copy).JPG

„Sprzątanie świata"

 

 

Akcja "Sprzątanie Świata 2021” już za nami!

20 września wszyscy miłośnicy przyrody z naszej szkoły ochoczo ruszyli by pomóc planecie. 28 EDYCJA AKCJI SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA przebiegała pod hasłem „Myślę, więc nie śmiecę”.

 

Uczniowie zbierali śmieci w okolicach naszej szkoły oraz pobliskich miejscowościach.

Działania te mają na celu budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej uczniów oraz uczą odpowiedzialności za środowisko naturalne.

Dziękujemy uczniom i nauczycielom za zaangażowanie, a Gminie Nowosolna za zapewnienie worków, rękawiczek i  odbiór zebranych śmieci.

 Aleksandra Frankenberg

received_233337808815803.jpeg.jpg

 

Tour de Kalonka

Sobota 18.09.21 to czas na " Tour de Kalonka". Jest to rajd pieszo-rowerowy organizowany od wielu


W tym roku pogoda nie dopisała ale mimo to było wielu uczestników.
Uczniowie ze szkoły w Starych Skoszawach w większości wybierali trasy rowerowe.


Przygotowana była jedna trasa piesza(ok.8km) i kilka tras rowerowych, których długość uzależniona była od zaawansowania uczestników (12-40km). Trasa Figlo-Tour dla najmłodszych to ok. 7km, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.


Piękne okolice Krajobrazowego Parku Wzniesień Łódzkich, miła atmosfera, sympatyczni przewodnicy, to recepta na aktywne spędzanie czasu wolnego.
Do zobaczenia za rok :)
Nauczyciele wf


Kamila, Justyna, Edyta, Cezary

20210911_190419.jpg

I Rajd z Olimpijczykami

 

 

Po wakacjach szkoła w Starych Skoszewach ruszyła pełną parą. Nasza młodzież i dzieci aktywnie spędzały każdy dzień tygodnia.

 

Wrześniowa przygoda ze sportem rozpoczęła się 11.09.21 w sobotę na terenie GPCKiE. Uczniowie ze szkoły w Starych Skoszewach uczestniczyli w niezwykłym rajdzie z cudownymi przewodnikami którymi byli: - pani Elżbieta Nowak - koszykarka, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Sydney 2000 - pani Agnieszka Nagay - strzelczyni, czterokrotna uczestniczka Igrzysk Olimpijskich; Ateny 2004, Pekin 2008, Londyn 2012, Rio de Janeiro 2016 - pani Małgorzata Pskit - lekkoatletka, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich; Ateny 2004 Impreza sportowa pod nazwą "I Rajd z Olimpijczykami", to strzał w dziesiątkę.

 

Uczestnicy mieli okazję porozmawiać z mistrzami sportu, posłuchać historii ich ciężkich treningów a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

 

Miło będziemy wspominać chwile spędzone w tak wybitnym towarzystwie i już nie możemy się doczekać kolejnego spotkania :) Nauczyciele wf Kamila, Justyna, Edyta, Cezary
 

Kamila Woźnicka
 

pobrane (2) (Copy).jpg

Akademia Małego Kuchcika

 

W piątek  10.09.2021r.zagościła w naszej szkole Akademia Małego Kuchcika.

 

 Dzieci poznały suchy lód i ciekły azot oraz ich właściwości, a później wykorzystały te substancje chemiczne do przygotowania lodów, czekoladek, dymiącej lemoniady oraz smoczych chrupek.

Było też mrożenie róży i samonapełniający się balonik.

To były warsztaty z efektem WOW!

Joanna Spychała

pobrane (21) (Copy).jpg

Wycieczka do Torunia

 

 

W dniach 7,8 czerwca 2022r. w ramach ministerialnego programu „Poznaj Polskę” uczniowie klas: IIa, IIb oraz V oraz wybrali się na dwudniową  wycieczkę do Torunia. Wiosenna pogoda pozwoliła na odwiedzenie wszystkich miejsc, zaplanowanych w harmonogramie wycieczki. Zwiedzanie Torunia uczestnicy wycieczki  rozpoczęli od wizyty na Starym Mieście, które znajduje się na Światowej Liście Dziedzictwa Kultury UNESCO.

 

 

To najlepiej zachowane, pod względem liczby zabytków, średniowieczne miasto. Rynek Staromiejski – to najstarsza część miasta, stoją tu trzy pomniki: symbol Torunia XIX-wieczny posąg Mikołaja Kopernika, statuetka flisaka otoczonego przez żaby, nawiązująca do toruńskiej legendy oraz figura psa Filusia.

 

 

Ciekawym miejscem okazał się też Dom Legend Toruńskich, gdzie animator  w zabawny sposób opowiedział legendy o początkach Torunia, roli Krzyżaków, o flisaku, który uratował miasto przed żabami, o dzwonie, który miał chronić przed końcem świata.  Ogromną atrakcją dla uczniów okazała się Krzywa Wieża, która była niegdyś jedną z kilkudziesięciu baszt murów obronnych Torunia. Zgodnie z legendą grzesznik, opierając się plecami o ścianę wieży, nigdy nie będzie w stanie utrzymać równowagi i się przewróci. Jedynie człowiek prawy jest w stanie przejść test i zachować równowagę.

 

Nasi uczniowie chętnie poddawali się temu testowi. Uczestnicy wycieczki odwiedzili również Katedrę Świętych Janów, w której został ochrzczony Mikołaj Kopernik. Na kościelnej wieży zawieszony jest Tuba Dei (Trąba Boża) – jeden z najstarszych i największych dzwonów średniowiecznych w Polsce. Uczniowie mieli również okazję obejrzeć dom Mikołaja Kopernika i wysłuchać ciekawostek z życia wielkiego astronoma.

Drugi dzień wycieczki był również bogaty w atrakcje. Odwiedziliśmy Planetarium. Sklepienie kopuły budynku pełni funkcję nieba. Trójwymiarowy laserowy pokaz pozwolił poczuć się jak pod prawdziwym rozgwieżdżonym niebem.

 Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Żywym Muzeum Piernika. Uczniowie mieli okazję posłuchać barwnej opowieści o tym, jak to dawniej wypiekano pierniki. Wzięli aktywny udział w pokazie, pomagając wyrobić ciasto piernikowe, przesiać mąkę, ubić w moździerzu korzenie. Gospodarzami pokazu byli Mistrz Piernikarski i Wiedźma Korzenna.

 

Uczniowie przy pomocy oryginalnych form upiekli własne pierniki, które zabrali jako pamiątkę do domu.  

Wycieczka przyniosła dużo radości, rozwinęła naszą wiedzę. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję programu „Poznaj Polskę”.

Joanna Spychała

Monika Żaromińska

img20220603200226 (Copy).jpg

Nocowisko uczniów Kl. IIb i IIIb w S. P im. Władysława Jagiełły w Starych Skoszewach.

Z okazji Dnia Dziecka i zbliżającego się końca roku szkolnego postanowiliśmy zapewnić naszym wychowankom moc atrakcji i zorganizować nocowisko w szkole. Na ten dzień wszyscy z klasy IIb i IIIb długo czekali.

Z 3/4 czerwca 2022r. nasi uczniowie zgłosili się w szkole na tajemniczą misję. Mieli za zadanie wyśledzić niebezpiecznego hakera, który pozmieniał ich oceny na 1!!! Gdyby misja się nie udała wszystkim groziło pozostanie w obecnej klasie.

 

Nasi dzielni uczniowie, pełni zapału rozwiązywali zagadki i łamigłówki, aby dopaść przestępcę i przejść szczęśliwie do kolejnej klasy. Było trudno!! Na szczęście wszyscy wykazali się dużą wiedzą, sprytem i misja zakończyła się powodzeniem.

 

Na zwycięzców czekały różne atrakcje. Zmęczeni gracze po pełnym niezwykłych przygód dniu, zasnęli w odpowiednim dla siebie czasie błogim snem. Rano stęsknieni rodzice z niecierpliwością przybyli by zabrać swoje pociechy do domu. A co działo się na nocowisku... Niech pozostanie naszą słodka tajemnicą. Strat w dzieciach i sprzęcie na szczęście nie było.

Agata Choła, Joanna Spychała

IMG_20220516_140919 (Copy).jpg

Wycieczka do Krakowa i Wieliczki w ramach projektu „Poznaj Polskę”.  

 

                Dzięki projektowi „Poznaj Polskę” 49 uczniów z klas: IV a, IV b i VI, wraz z czwórką opiekunów wyjechało na kolejną, tym razem dwudniową wycieczkę. 80 % dotacji z Ministerstwa Edukacji
i Nauki, a także dopłata z Urzędu Gminy Nowosolna sprawiły, że czwarto i szóstoklasiści, w dniach  
16 – 17 maja 2022 r. zwiedzili  Kraków i Wieliczkę.    

      
               Pierwszego dnia dzieci wraz z nauczycielami przemierzyły podziemną trasę turystyczną jednego z siedmiu cudów Polski – jak nazywana jest Kopalnia soli Wieliczka -pokonując około trzech kilometrów. Oprócz zejścia po około ośmiuset schodach i zwiedzeniu dwudziestu komór, położonych na głębokości od sześćdziesięciu do stu trzydziestu pięciu metrów, uczniowie poznali też historię tego unikatowego w skali światowej miejsca. Urokliwe kaplice, spośród których największe wrażenie robi ta, której patronką jest św. Kinga, monumentalne solne rzeźby Jana Pawła II, Mikołaja Kopernika czy Kazimierza Wielkiego na długo zapadną wszystkim zwiedzającym w pamięci.    

    
                Po kilkugodzinnym zwiedzaniu młodzież wraz z opiekunami przejechała do Ośrodka wypoczynkowo-rekolekcyjnego im.  Ks. Kardynała. Karola Wojtyły w Zembrzycach. W tym spokojnym miejscu, z dala od zgiełku i cywilizacji na zmęczonych podróżnych czekała pyszna obiadokolacja, a także boisko sportowe i plac zabaw.      

 
               Wtorek rozpoczął się od odwiedzenia zachodniej części Krakowa, gdzie na Górze
św. Bronisławy znajduje się Kopiec Kościuszki. Z tarasu tej antropogenicznej formy terenu, uczniowie ze Starych Skoszew mogli podziwiać przepiękną panoramę dawnej stolicy Polski. Szczególną uwagę przykuwał zwłaszcza kolejny punkt wycieczki czyli Zamek Królewski na Wawelu. Historię dawnej siedziby królów polskich, która od 1930 r. stała się jednym z najważniejszych muzeów w naszym kraju, dzieci poznały dzięki ekspozycji „Wawel Odzyskany”.  Ze wzgórza wawelskiego zwiedzający przeszli na Rynek Główny, gdzie od przewodnika usłyszeli wiele ciekawych rzeczy min. na temat kościoła Mariackiego, Sukiennic czy wieży ratuszowej.    


               Wycieczka do Wieliczki i Krakowa pozwoliła dzieciom przenieść się w inną rzeczywistość, dzięki czemu nauka nabrała praktycznego wymiaru i zachęciła do odkrywania kolejnych tajemnic historii.

 

                                                                                                                                    Marcin Bartłoszewski

received_700161731292021.jpeg.jpg

Wielki sukces w Bełchatowie


Uczniowie ze szkoły w Starych Skoszewach z niecierpliwością wyczekują każdych wyjazdów na zawody sportowe.


I tak było tym razem.
Dnia 27.05.2022r.(piątek) odbyły się zawody lekkoatletyczne w Bełchatowie-II Rzut Mistrzostw LZS województwa łódzkiego w LA.
To był bardzo ważny wyjazd-podsumowujący wyniki za cały rok.
Dość liczna ekipa (30) zawodników ze szkoły w Starych Skoszewach stanęła do rywalizacji sportowej z innymi szkołami z całego województwa łódzkiego.

Zgłoszonych było ok. 600 zawodników w różnych konkurencjach - biegi sprinterskie, biegi długie, skoki w dal i wzwyż, pchnięcie kulą, rzut piłeczką palantową a także bardzo widowiskowe sztafety.


Nasi zawodnicy jak zawsze spisali się rewelacyjnie, ale te zawody przechodzą do historii. To co tam się wydarzyło , przeszło nasze najśmielsze oczekiwania.

 


Sportowcy ze szkoły w Starych Skoszewach zdobyli aż 13 medali :)
-Lewicka Maja-I miejsce, bieg na 200m
-Wasilewska Michalina-II miejsce, bieg na 300m
-Kowalski Aleksander-III miejsce, bieg na 60m
-Mlonek Mikołaj-II miejsce, rzut piłeczką palantową
-Jagas Piotr-I miejsce, bieg na 1000m
-sztafeta szwedzka dziewcząt-
III miejsce (Lewicka M., Lesiak M., Bik A., Kowalska E.)
-sztafeta szwedzka chłopcy-
I miejsce (Kowalski A., Bobrowski A., Bystrosz M., Jagas P.)
Niestety, ze względu na bardzo złe warunki atmosferyczne, skok wzwyż został odwołany. A i tu możemy powalczyć ;)


Naszym uczniom nie straszny był ulewny deszcz, wiatr i chłód. W każdej konkurencji dawali z siebie "200%". Wspierali się nawzajem, pomagali i wspaniale kibicowali.
Muszę przyznać, że uwielbiam jeździć na takie zawody, panuje tu niezwykła atmosfera. Zawodnikom, trenerom i wszystkim uczestnikom towarzyszą ogromne emocje.


Jest stres, adrenalina, ból i niepewność. Pojawia się wzruszenie, są również łzy i potworne zmęczenie.
Tam trzeba być, słyszeć te okrzyki radości, motywacji, wiary że zawodnik da radę pokonać dystans.


Wspaniała i wielka moc kibiców, dodaje otuchy startującym zawodnikom.
Miło patrzeć na tak szczęśliwe dzieci :)


Jesteśmy dumni, szczęśliwi i bardzo wdzięczni całej ekipie sportowej ze Starych Skoszew.
Zawsze w Was wierzyliśmy, wierzymy i będziemy wierzyć dalej :) życząc dalszych sukcesów
Wielkie Brawa 👏👏👏


Kamila, Justyna, Edyta, Cezary
 

img_20211212_103203 (Copy).jpg

Szlachetna Paczka 2021 – Finał akcji w SP w Starych Skoszewach  

 

Za nami kolejny „Weekend Cudów” Szlachetnej Paczki. Jako szkolna społeczność jesteśmy ogromnie dumni i szczęśliwi, że już po raz piaty mieliśmy w nim swój udział. Świąteczny prezent tym razem przygotowywaliśmy dla Pani Stanisławy.

 

 W ciągu niespełna miesiąca zgromadziliśmy wszystkie artykuły wymienione w opisie wybranej przez szkołę Rodziny.  Udało się skompletować aż 39 paczek wypełnionych trwałą żywnością, środkami czystości, tekstyliami.  Rodzina naszych uczniów zakupiła dla pani Stasi tonę węgla, inna - 2 rolki papy termoizolacyjnej.

 

Z zebranych środków w kwocie 4159 zł zakupiliśmy: voucher na okulary korekcyjne (400 zł), 400 kg drewna rozpałkowego (1514 zł), 6 rolek papy termoizolacyjnej oraz dokupiliśmy węgiel (1660 zł) zabezpieczając w ten sposób p. Stasię na kolejne zimowe miesiące. Podsumowując, nasza tegoroczna Szlachetna Paczka opiewała na kwotę około 11 tysięcy złotych, co jest absolutnym szkolnym rekordem!

 


Z rozmowy z wolontariuszem opiekującym się naszą Podopieczną wiemy, że Pani Stasia była zaskoczona rozmiarem naszej hojności i nie kryjąc wzruszenia prosiła, żeby podziękować wszystkim, którzy okazali jej tyle dobra i aby złożyć Państwu najserdeczniejsze świąteczne życzenia. My również jesteśmy ogromnie wdzięczni wszystkim Darczyńcom
za okazane serce, zaangażowanie w przebieg akcji i pokazanie Drugiemu Człowiekowi, że nie jest sam.  

         W imieniu Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Starych Skoszewach i organizatorów akcji pragniemy podziękować wszystkim osobom, które wsparły „Szlachetną Paczkę” zarówno finansowo jak i rzeczowo. Wszystkim Państwu dedykujemy słowa sentencji: „Każdy gest, nawet najdrobniejszy … zmienia świat, czyjś świat”!   

  

Monika Ruszkiewicz- pedagog szk.  

received_3186075885001796.jpeg.jpg

Spała 2022


Uczniowie ze szkoły w Starych Skoszewach w dniu 29.03.22r. mieli okazję uczestniczyć w zawodach sportowych w Spale.
To właśnie w tym ośrodku przygotowują się najlepsi sportowc

y, olimpijczycy i mistrzowie.
Halowe Indywidualne Mistrzostwa LZS woj. łódzkiego w Spale, to marzenie niemal każdego młodego sportowca.
W tym roku do rywalizacji lekkoatletycznej przystąpiło 35 szkół podstawowych i ponad 600 uczestników.

 

Zawodnicy mogli brać udział w dwóch konkurencjach i sztafecie.
Sportowcy ze Szkoły w Starych Skoszewach jak zawsze dali z siebie 200%. Wielu z nich pobiło swoje rekordy życiowe w biegach i skokach, plasując się wysoko w tabeli końcowych wyników :)


W. Michalina 7a - zajęła II miejsce w skoku w dal z wynikiem 4,44
J. Piotr 7b - zajął II miejsce w biegu na 1000m. z wynikiem 3,28,63
Zdobyć medal na Mistrzostwa

ch w Spale to naprawdę ogromny sukces.
Jesteśmy dumni ze wszystkich naszych zawodników. Cieszymy się i wzruszamy widząc jak przeżywają każdy swój start. Towarzyszą im ogromne emocje, adrenalina, stres i wreszcie radość z osiągniętego sukcesu.


Wielkie brawa 👏👏👏
To nasze sportowe perełki:)


Kamila, Justyna, Edyta, Cezary

Slide1.jpg

 21 Marca – Światowy Dzień Zespołu Downa

 

21 marca obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Zespołu Downa. Data jest nieprzypadkowa, ponieważ symbolizuje wadę genetyczną, w której występuje tzw. trisomia 21 pary chromosomów -  przy  21 parze znajdują się trzy chromosomy, zamiast dwóch. Chromosomy w swoim kształcie przypominają skarpety, dlatego też  stały się znakiem  rozpoznawczym tego dnia.

Podkreślając jedność z wszystkimi osobami z Zespołem Downa oraz z ich rodzinami nasi uczniowie  również włączyli  się do tej ogólnoświatowej akcji zakładania  21 marca dwóch różnych skarpet nie do pary. Oprócz tego, w poszczególnych klasach, odbyły się zajęcia  edukacyjne poświęcone temu tematowi, gdyż  głównym celem „skarpetkowego wyzwania”  jest podniesienie poziomu wiadomości o Zespole Downa oraz likwidowanie  barier i uprzedzeń.

Poniżej zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

 

Monika Ruszkiewicz – pedagog szk.

20211122_120217 2.jpg

Sukcesy uczniów klas I - III w Szkole Podstawowej im. Władysława Jagiełły

w Starych Skoszewach

 

W I półroczu roku szkolnego 2021/2022 klasy młodsze brały udział w licznych konkursach m. in. w szkolnych, międzyszkolnych, a nawet ogólnopolskich.

Największe nasze osiągnięcia...

  • W międzyszkolnym konkursie plastycznym „Barwy jesieni na Wzniesieniach - drzewa w mojej okolicy” zwycięzcami zostali:

II miejsce: Adam D. kl. IIa: „Jesienna brzoza”

II miejsce: Zuzanna Sz. kl. IIIa: „Drzewa wokół mojego domu”

III miejsce: Antonina A. kl. IIa: „Koci dąb”

Wyróżnienia: Adam W. kl. Ia: „Jesień w moim ogrodzie”, Jakub M. kl. Ib: „Mój brzozowy lasek” i Filip N. kl. Ib: „Widok z okna mojej kuchni”.

Z uwagi na wysoki poziom przesłanych prac komisja konkursowa zdecydowała o nagrodzeniu wszystkich dzieci, które wzięły udział w konkursie. Laureaci konkursu od Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego otrzymali nagrody oraz imienne dyplomy, a pozostali uczestnicy drobne upominki.

  • W międzyszkolnym konkursie plastycznym „Wszyscy jesteśmy równi” III miejsce zdobyła Jagoda Sz. kl. Ib.

  • W międzyszkolnym konkursie „Najciekawsza ozdoba  świąteczna - Anioł” zwycięzcami zostali Adam D. kl IIa i Antonina A. kl. IIa.

  • W Ogólnopolskich Konkursach Przedmiotowych LEON tytuł laureata zdobyli:

Antoni Sz. kl. Ib (81% - 7 miejsce) i Joanna C. kl. IIIa (80% - 10 miejsce) w konkursie z języka angielskiego.

Robert J. kl. IIb (92% - 5 miejsce), Antoni Sz. kl. Ib (89% - 6 miejsce), Stefania Cz. kl. IIa (90% - 6 miejsce) i Barbara M. kl. IIIb (82% - 10 miejsce) w konkursie z matematyki.

Zarówno laureaci, jak i uczestnicy otrzymali dyplomy od organizatora konkursów.

Wszystkim uczniom bardzo gratulujemy!

W II półroczu młodsi uczniowie naszej szkoły będą brali udział w następujących konkursach: Międzynarodowym Konkursie KANGUR MATEMATYCZNY, Ogólnopolskim Konkursie Nauk Przyrodniczych ŚWIETLIK oraz w Ogólnopolskich OLIMPIADACH OLIMPUSKA. Wszystkim uczniom zgłoszonym do konkursów życzymy POWODZENIA!

 

Ewa Szubert

266701051_4571596219560509_6003557998737629024_n.jpg

Ślubowanie i pasowanie uczniów klas pierwszych

 

Ślubowanie i pasowanie uczniów klas pierwszych w Szkole Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Starych Skoszewach

 

W dniu 3 grudnia 2021 roku 30 uczniów klas pierwszych zdało swój pierwszy szkolny egzamin.

Uroczystość ślubowania i pasowania odbyła się w sali gimnastycznej, która na ten dzień przybrała wygląd zamku króla Władysława Jagiełły. Obok króla nie zabrakło królowej, rycerza oraz dam dworu.

Uczniowie klasy Ia i Ib przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje wiadomości i umiejętności, jakie zdobyli przez pierwsze miesiące pobytu w szkole - śpiewając piosenki, grając na instrumentach perkusyjnych, tańcząc, recytując wiersze, wykonując zadania. Naprawdę dali z siebie wszystko!

Kulminacyjnym punktem było uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły:

„Będę dobrym kolegą i uczniem.

Będę kochał swoją ojczyznę.

Będę dbał o dobre imię swojej klasy i szkoły.

Będę sumiennie wypełniał obowiązki uczniowskie.

Będę przestrzegał obowiązujących w szkole zasad i regulaminów.

Swoją postawą i zachowaniem będę wzorem dla innych.

Będę przynosił radość i zadowolenie swoim rodzicom”.

Następnie uczniowie zostali pasowani rycerskim mieczem, przez panią Dyrektor - Zofię Okońską, na uczniów Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły.

W uroczystości wziął udział wójt Gminy Nowosolna - Piotr Szcześniak, który złożył pierwszakom gorące gratulacje, życzył wielu sukcesów w dalszym zdobywaniu wiedzy oraz wraz z panią Inspektor do spraw Oświaty - Elżbietą Bednarską wręczył upominki.

Na zakończenie dzieci podziękowały rodzicom i podarowały im serca z pięknymi życzeniami. Natomiast rodzice obdarowali swoje pociechy pamiątkowymi medalami, a wychowawczynie wręczyły swoim uczniom dyplomy.

Wszystkim pierwszoklasistom życzymy sukcesów w nauce i jak najlepszych wyników na pierwszym szklonym świadectwie.

Ewa Szubert

IMG20220211100906.jpg

Nasze sukcesy 

 

 

Nasze sukcesy!!! Uczniowie naszej klasy, czyli IIIb,  wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym Leon. Bardzo się cieszę, ze moi uczniowie są tak ambitni i chcą się sprawdzać i rozwijać swoją wiedzę.

 

Możemy poszczycić się sporym sukcesem. Basia została laureatką tego konkursu w dziedzinie matematyki zajęła 10. Biorąc pod uwagę ogromna ilość uczestników w całej Polsce to ogromny sukces- WIELKIE BRAWA!!!!

Pozostałym uczestnikom Arturowi i Klarze tez serdecznie GRATULUJĘ!!!

Agata Choła

20220120_125054.jpg

Góra Grosza"

"Góra Grosza" to akcja charytatywna pod patronatem towarzystwa - Nasz Dom. W tym roku przypada już XXII edycja. Uczniowie z naszej szkoły każdego roku biorą udział w różnych akcjach organizowanych na terenie naszej szkoły i gminy.


Jak zawsze szkoła w Starych Skoszewach stanęła na wysokości zadania a uczniowie utworzyli prawdziwą górę z monet. Uzbierała się
" niezła" sumka - 649,30 zł.


Jeśli mielibyśmy być bardzo dokładni, to powyższa kwota ważyła 16 kg :)
Bardzo cieszymy się  że nasi uczniowie, uczennice a także pracownicy tak ochoczo i aktywnie wspierają akcję" Góra Grosza".
Wszyscy wiemy,że liczą się małe gesty, każda złotówka a w tym przypadku " każdy grosz" aby osiągnąć cel.


Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za wsparcie :)

Samorząd Uczniowski

DSCN1027 (Copy).JPG

ANDRZEJKI  DLA KLAS I - III

 

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji

Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu. W czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu.

Dziś andrzejki przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież i brać uczniowską.

 Każdy chciałby zajrzeć za kurtynę przyszłości i poznać co jest mu pisane. I choć w dzisiejszych czasach już nikt tak dosadnie  do serca nie bierze tych wróżb to nadal budzą one wiele emocji i radości.

Dnia 30 października 2021r. Pan Michał wraz z uczennicami i uczniami klas VII przygotował wyjątkowe przedsięwzięcie w którym mieliśmy okazję uczestniczyć- ANDZREJKI SZKOLNE DLA KLAS MŁODSZYCH.

Uczniowie KLAS I-III z wypiekami na twarzy dochodzili do poszczególnych punktów na których czekały na nie nowe wróżby, zdradzające  przyszłość.  Największe emocje towarzyszyły  im podczas ostatniej wróżby, która  miała zdradzić imię przyszłej ukochanej bądź ukochanego. Na widok czerwonego serca , tętno podskoczyło, a szpilka trzymana w dłoni delikatnie zadrżała nie jednej osobie…. 

Co ma być to będzie, kartka przekłuta o wróżka odczytuje imię przyszłej wybranki czy też lubego.   Na niektórych twarzach pojawia się uśmiech, na innych delikatny rumieniec, a na jeszcze innych smutek…

Każdy w sercu skrywa tajemnicze imię.

A czy to wylosowane, faktyczne uchyliło rąbka tajemnicy przyszłości?

Cóż – czas pokaże. ..

 

Emocje, które towarzyszyły nam podczas wróżb w nas zostaną.

Dziękujemy organizatorom za przygotowanie i dostarczenie nam wyjątkowych i niezapomnianych chwil.

Wychowawcy klas I-III

VII a Łańcuch Życzliowści (Copy).jpg

Szkolny Tydzień Tolerancji i Życzliwości

29 listopada - 3 grudnia 2021r.

 

      W dniach 29.11- 3.12.2021r. obchodziliśmy Tydzień Tolerancji i Życzliwości. W każdej klasie odbyły się zajęcia poświęcone tolerancji i poszanowaniu praw innych -

 

rozmawialiśmy o tym, jak ważne dla każdego jest poczucie akceptacji i o tym, czego tolerować nie można; jak bardzo jesteśmy od siebie różni i jednocześnie - jak bardzo podobni. Uczniowie wykonywali Łańcuchy Życzliwości, którymi przyozdobili swoje sale lekcyjne i przekazywali sobie miłe słowa za pośrednictwem Skrzynki Życzliwości. 3 grudnia, z okazji Szkolnego Dnia Życzliwości w każdej klasie przeprowadziliśmy wybory na Najbardziej Życzliwą Osobę.

 

 

Poniżej przedstawiamy wyniki głosowań. Laureatom serdecznie gratulujemy!

Chcemy, żeby atmosferę naszej szkoły tworzyła właśnie wzajemna życzliwość

 

Najbardziej Życzliwi - wyniki zabawy:

  •  kl. I a - Wiktoria P.

  • kl. I b - Szymon M.

  • kl. II a -   ex aequo Iga K., Kacper K.

  • kl. II b – ex aequo Lena B., Mateusz L.

  • kl. III a – ex aequo Oliwia Ch., Joanna C., Matylda M.

  • kl. III b – Sandra P.

  • kl. IV a – Dalia T.

  • kl. IV b – Elżbieta C. 

  • kl. V – Filip P.

  • kl. VI- Paweł P.

  • kl. VII a – Tomasz R.

  • kl. VII b- Maria G.

  • kl. VIII a – Bartosz M.

  • kl. VIII b – Daniel P.

Katarzyna Kowalczyk –psycholog

Monika Ruszkiewicz- pedagog

20211130_085033 (Copy).jpg

Dogoerapia

 

 

W dniu 30.11.2021r klasę 2b odwiedziła suczka Lili z opiekunem. Podczas zajęć Lili wykonywała chętnie wszystkie ćwiczenia, które opiekunka przy pomocy dzieci dla niej przygotowała.  Klasa 2b poznała mowę ciała psa i najważniejsze sygnały: chęć zabawy, spacer, pragnienie.

 

 

Wspólna zabawa wywołała mnóstwo pozytywnych emocji co widać na zamieszczonej fotorelacji.

Joanna Spychała

IMG_20211028_123916 (Copy).jpg

Kolorowa chemia

 

 

28 października w naszej klasie odbyły się warsztaty pt: „ Kolorowa chemia”. Była to kontynuacja zajęć na których rozmawiliśmy o barwach podstawowych i pochodnych.

Uczniowie poprzez doświadczenia mogli samodzielnie tworzyć kolory ,które występują w tęczy, utrwalać wiadomości zdobyte na zajęciach .

 

Dzieci dowiedziały się jakie kolory zaliczamy do odcieni ciepłych, a które do zimnych.  Największą radością było tworzenie własnych kolorów i malowanie na mleku.

Monika Żaromińska

IMG_20211021_144126 (Copy) (Copy).jpg

CodeWEEK 2021

 

Od 9-14 października 2021   uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w Europejskim Tygodniu Kodowania CodeWeek2021 . W bieżącym roku  w całej Europie zgłoszono i ukończono aż 1318578847 inicjatyw, ze 180 krajów.


59 403 wydarzenia zostały zarejestrowane dla Godziny Kodowania 2021, a 345 spośród nich w Polsce.

W realizację projektu zaangażowały się  również grupy przedszkolne.

Zadaniem „Pszczółek” było zaprowadzić misia braciszka do misia siostrzyczki przy wykorzystaniu maty do kodowania i  strzałek. Dzieci bawiły się także kolorowymi kubeczkami: ustawiały je na macie oraz układały z nich wieże .

12 października grupa Jagódek przyłączyła się do naszej inicjatywy. .  

Jagódki rozmawiały o tym, czym jest kodowanie, zapoznały się z flagą Czech, a następnie układały kubki na macie edukacyjnej według kodu wykonując polecenia nauczyciela. Podczas zajęć zabawa dostarczyła dzieciom wiele dobrych emocji.

Biedronki natomiast  realizowały drugi moduł projektu edukacyjnego Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury pod tytułem Kodujemy z Małym Misiem. Razem z Małym. Dzieci w tym tygodniu uczestniczyły w różnych zabawach z kodowaniem m.in. odkodowywały wizerunek misia na wirtualnej macie do kodowania, układały kod drogi Małego Misia do jego przyjaciółki Misi Tosi, rozwiązywały misiowe sudoku, bawiły się w odkodowywanie  wieży z kubeczków, a także same w parach tworzyły wzory wież i odkodowywały je. Biedronki uważają, że kodowanie jest SUPER!!!

Klasy III  zgłębiały  tajniki programowania na portalu www.kodable.com, klasy IV-VIII uczestniczyły w inicjatywach Godziny kodowania, zgłębiając naukę z programu Python, JavaScript czy też Bloki. Niektórzy z nauczycieli pozyskali Certyfikaty uczestnictwa w projekcie.

 

Dziękujemy   wszystkim zaangażowanym nauczycielom za udział w Projekcie i liczymy, że udział w tej wspaniałej inicjatywie  już wkrótce stanie się tradycją naszej szkoły.

Aneta Kramarz

IMG_9407 (Copy).JPG

Wycieczka do Lasu Łagiewnickiego

W sobotę 23 października odbyła się wycieczka do Lasu Łagiewnickiego, na którą zaprosiła członków Koła Ekologicznego pani Aleksandra Frankenberg. Spotkaliśmy się na pętli autobusowej przy ul. Okólnej.

 

 

Tam dołączyliśmy do członków Klubu Obserwatorów Ptaków działającego przy Szkole Podstawowej numer 7 im. Orląt Lwowskich i wspólnie wyruszyliśmy na spacer. Przez całą drogę opiekun Klubu opowiadał nam fascynujące ciekawostki z życia ptaków. Dowiedzieliśmy się gdzie znajdziemy kaczki gdy zaczyna być zimno. Okazuje się, że kryją się one pod nawisami przy zbiornikach wodnych. Następnie zobaczyliśmy dziuplę wykutą przez dzięcioła czarnego - największego polskiego dzięcioła.

 

Bardzo interesujący okazał się również fakt, że ptaki jerzyki potrafią unosić się w powietrzu ponad trzy lata, bez żadnego lądowania! Gdy dotarliśmy do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt, przedstawił się nam kierownik tego miejsca, pan Kamil Polański. Na początek zabrał nas do sali, w której lekarze badają zwierzęta, które trafiają do Ośrodka. Zobaczyliśmy salę operacyjną, mini kuchnię, gdzie przygotowywane są posiłki dla zwierząt i laboratorium oraz salę, w której było mnóstwo malutkich jeży.

 

Gdy wyszliśmy na dwór nasz przewodnik pokazał nam jak bardzo niebezpieczne są dla ptaków plastikowe sznurki. Dla ptaka wydaje się to idealny materiał do zbudowania gniazda, ale gdy wyklują się pisklaki a on poleci na poszukiwanie jedzenia, pisklęta zaczną się wiercić i poplączą się w sznurki, a w ten sposób mogą nawet umrzeć. Podeszliśmy do klatek, w których zobaczyliśmy gigantycznego bielika oraz bociana z nogą w ,,gipsie’’. Weszliśmy do zagrody, w której mieszkała sarna i koziołek. Sarna leżała pod drzewem, a kozioł przestraszył się nas i zaczął biec w kierunku kąta, w którym go nie widzieliśmy.

 

Wyszliśmy, żeby ich nie denerwować i udaliśmy się do sali edukacyjnej. Na pierwszym planie zobaczyliśmy sarnę, która leżała wśród wysokich traw. Dopiero gdy dobrze się przyjrzeliśmy, dojrzeliśmy też lisa oraz ptaki siedzące na gałęziach sztucznego drzewa. Przeszliśmy dalej, przez pień i naszym oczom ukazała się droga, przy której stał dzik i wilk. Nieopodal stał płotek, a za nim trzmielojad oraz zimorodek.

 

Niestety zwierzęta były wypchane, ale i tak cudownie było zobaczyć je z bliska. Na koniec wizyty czekała na nas niespodzianka - krótki quiz z drobnymi upominkami.

Dziękujemy pani Aleksandrze Frankenberg i Klubowi Obserwatorów Ptaków za bardzo ciekawą wycieczkę, na której dowiedzieliśmy wielu interesujących rzeczy na temat ptaków i innych mieszkańców lasu.

Barbara Borkowska kl. Va

DSCN0890 (Copy).JPG

PROJEKT „POZNAJ POLSKĘ”

 

W dniach 12, 13 października 2021r. 44 uczniów klas trzecich oraz dwoje wychowawców, pedagog szkolny i psycholog szkolny ze Szkoły Podstawowej im. Władysław Jagiełły w Starych Skoszewach wzięło udział w dwudniowej wycieczce do Krakowa zorganizowanej dzięki projektowi „Poznaj Polskę” . 

Celem przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” jest wsparcie nauczycieli oraz wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego. Program ten to sposób na poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki. 

W ramach  projektu  otrzymaliśmy wsparcie finansowe w kwocie 10.000zł  z Ministerstwa Edukacji Narodowej  co stanowiło 80% kosztów całego przedsięwzięcia. Gmina Nowosolna  dofinansowała pozostały koszt wyjazd tj. 20%- 2584zł.

 

Program wycieczki była bardzo bogaty. Uczniowie   zwiedzili m.in.:

-   „MUZEUM LOTNICTWA POLSKIEGO W KRAKOWIE”,

-  „ MUZEUM ARCHEOLOGICZNE”

-  „ZAMEK KRÓLEWSKI NA WAWELU – PANSTWOWE ZBIORY SZTUKI W KRAKOWIE”

-  „HISTORYCZNY ZESPÓŁ MIASTA”.

 

Agata Choła, Anna Majka

received_1340844983032765.jpeg

Wycieczka do Wrocławia

 

 

Klasy trzecie na  wycieczce  we Wrocławiu

W dniach  20-21 września 2021r. uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w  Starych Skoszewach wraz z wychowawczyniami P. Agatą i P. Anią oraz psychologiem szkolnym P. Kasią i pedagogiem P. Moniką    wyruszyli na wycieczkę dwudniową do Wrocławia.   Punktualnie o 7:15 wszyscy spakowani i gotowi  stawili się na miejsce zbiórki- parking szkolny.  

 

Nastąpiła chwila nostalgii podczas pożegnania z rodzicami, po czym wszyscy uczniowie  zasiedli w autokarze , przesłali całusy zrozpaczonym rodzicom i wyruszyliśmy  w nieznane.  Podróż mimo, ze do najkrótszych nie należała minęła szybko dzięki Pani Kasi, która wyposażona w odpowiedni sprzęt przejęła rolę autobusowego DJ.

 

Pierwszego dnia mieliśmy w planach zwiedzanie Kopalni Złota w Złotym Potoku. I chodź złota niestety nie znaleźliśmy, czas bardzo miło tam spędziliśmy i wielu ciekawych rzeczy się dowiedzieliśmy. Zmęczeni i głodni dotarliśmy do uroczego pensjonatu Sowia Grapa, gdzie czekał na nas pyszny obiad: rosół z  kluseczkami własnej roboty, pyszne pulpeciki w sosie serowym, ziemniaczki, surówka i kompot. Dzieci na brak apetytu nie narzekały.  Po posiłku nastąpiła upragniona chwila dla wszystkich- zakwaterowanie.

 

 

Po otrzymaniu kluczy do swoich pokoi wśród uczniów nastało istne szaleństwo, które trwało dłuższą chwile, gdyż każdy chciał rozeznać się nie tylko w swoim pokoju, ale także jak wyglądają pokoje współtowarzyszy tej wyprawy. Gdy dzieci zaspokoiły swą ciekawość, mogły spokojnie przygotować się do kolejnej części wieczoru. W ogrodzie czekało już na nas ognisko i kiełbaski. Niektórzy zabrali ze sobą pianki i nimi się raczyli.

 

 

Mimo wieczornej pory biesiadnikom siły witalne dopisywały i uczniowie obu klas trzecich wspólnie bawiły się do upadłego.

Zmęczone, najedzone i szczęśliwe wróciły do swoich pokoi, gdzie przygotowały się do snu. Noc minęła nam spokojnie, dzieci zaraz po położeniu się do łózek odpłynęły w krainę snu. Kolejny dzień wycieczki był bardzo aktywny, dlatego z samego rana zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy na zwiedzanie Wrocławia. Pierwszą wyczekaną przez wszystkich atrakcją było zwiedzanie Afrykarium w Zoo.

 

 

Pomysłodawcą i autorem wszystkich założeń koncepcyjnych, a także samej nazwy AFRYKARIUM, powstałej z połączenia słów Afryka i Akwarium, jest Radosław Ratajszczak, prezes spółki ZOO Wrocław. Główna myśl przewodnia całego AFRYKARIUM to prezentacja różnorodnych ekosystemów związanych ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu, pod ogólnym hasłem „życiodajne wody Afryki”! Na rozpisany w początkach 2008 roku, konkurs architektoniczny nadesłano 14 projektów, z których komisja konkursowa wybrała opracowanie pochodzące z wrocławskiej Fabryki Projektowej ArC2.  Przygotowywanie  szczegółowych projektów  wykonawczych trwało blisko 4 lata. Ostatecznie budowa ruszyła na przełomie marca i kwietnia 2012.

AFRYKARIUM otwarto 26 października 2014 r. To pierwsze w Polsce oceanarium oraz jedyne na świecie, które poświęcone jest faunie i florze jednego kontynentu. Dzisiaj oceanarium we wrocławskim zoo to jedna z największych atrakcji turystycznych w Polsce. Miejsce to wywarło na nas ogromne wrażenie i z czystym sumieniem możemy polecić je każdemu do zwiedzania.

Następnym punktem wycieczki miały być  oszałamiające widoki na panoramę Wrocławia i okolic – Punkt Widokowy w Sky Tower czyli jedna z największych turystycznych atrakcji miasta. Z położonego blisko 200 metrów na ziemią przeszklonego tarasu można podziwiać zachodnią i północną część Wrocławia. Widać stąd także górę Ślężę, a przy dobrej pogodzie także Chełmiec i Śnieżkę. Krajobrazy widziane zza okien robią niesamowite wrażenie, niezależnie od pory roku czy dnia.   Niestety jak na złość, tego dnia w galerii była awaria prądu i nie było nam dane podziwiać tych niezwykłych widoków. Najwidoczniej to znak, ze jeszcze kiedyś musimy tu powrócićJ

Będąc we Wrocławiu nie można zapomnieć o zwiedzaniu Starego Rynku. A tam na uczniów czekała największa dla nich atrakcja, jaka?

 Kto nie słyszał o wrocławskich krasnalach? Te słodkie skrzaty robią furorę wśród turystów i nie ma co się dziwić. Obecnie we Wrocławiu jest już ponad dwieście figurek, a liczba wciąż rośnie. Polowanie na krasnale sprawiło dzieciom ogromną radość! W tym miejscy dzieci miały tez okazję zakupić pamiątki dla rodziców i rodzeństwa.

W drodze powrotnej nastąpiło odwiedzenie najpopularniejszej restauracji na świecie „ Pod złotymi Łukami  - McDonald”.

I tak oto o godz. 21 – 21 września nastąpiło zakończenie naszej podróży. Pod szkołą na dzieci czekali już stęsknienie rodzice. 

Uczniom, tak bardzo podobał się wyjazd, ze zanim jeszcze wysiedli z autokaru dopytywali się kiedy kolejna wycieczka z nocowaniem.

 

Cieszymy się, że wszystkim wyjazd się podobał, każdy zdał egzamin na samodzielność, szczególnie dumne jesteśmy z uczniów, które pierwszy raz nocowały poza domem i super sobie dały radę!!!!

Agata Choła, Anna Majka

image000003.jpg

Pokaz gimnastyczno-akrobatyczny

Koniec września przyniósł do naszej szkoły kolejną sportową niespodziankę. Uczniowie szkoły w Starych Skoszewach uczestniczyli w pokazie gimnastyczno-akrobatycznym. Ogromny materac wypełnił salę gimnastyczną a ćwiczenia prezentował pan Kamil Hoft.


Lekcja miała na celu ukazać młodym ludziom w jaki sposób można aktywnie spędzać czas wolny i realizować sportowe pasje.


Ćwiczenia aktywizowały wszystkich uczniów a wielki dmuchany materac zachęcał do skakania i wykonywania akrobacji.


Każdy uczeń miał możliwość sprawdzić swoje umiejętności i wykonać nowe, wcześniej nieznane ćwiczenia.
To była świetna zabawa :)


Nauczyciele wf
Kamila, Justyna, Edyta, Cezary

 

received_313458857211952.jpeg

Bełchatów zawody

Kolejny raz uczniowie i uczennice ze szkoły w Starych Skoszewach udowodnili że w sporcie są najlepsi.


Dnia 24.09.21 odbyły się zawody LZS województwa łódzkiego w Bełchatowie.
Pojechaliśmy dużą grupą i  nasza drużyna liczyła aż 31 osób. Zawodnicy startowali w różnych konkurencjach lekkoatletycznych; biegi rzut piłeczką palantową, pchnięcie kulą a nawet skok w dal. Warunki pogodowe nie były łatwe; chłodno, silny wiatr a do tego bardzo duża liczba uczestników z innych szkół.


Wszystkich zawodników było ponad 500.
Jednak uczniowie ze Starych Skoszew pokazali na co ich stać i pokonali wszelkie przeciwności.


Zdobyliśmy 3 złote medale;
- Milena L. - I miejsce w skoku w dal
- Maja L. - I miejsce w biegu na 200m
- Piotr J. - I miejsce w biegu na 1000m
Brązowy medal wywalczyła nasza sztafeta dziewcząt młodszych:
- Ewa K. 
- Maja L.
- Alicja B.
- Milena L.
Na tych zawodach z pewnością zostały ustanowione osobiste rekordy. 


Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za włożony trud, za wysiłek, serce
i wytrwałość, za niezwykłe umiejętności i walkę o wynik do samego końca.
Jesteśmy z Was dumni :)
Podsumowanie ubiegłego sezonu również było owocne dla szkoły w Starych Skoszewach. Jesteśmy bogatsi o 2 ogromne puchary :).


Uczniowie wywalczyli III miejsce w klasyfikacji generalnej szkół z województwa łódzkiego za rok 2020/2021. Oprócz tego III miejsce zajęli wszyscy chłopcy którzy brali udział w tych zawodach.
Brawo, brawo, brawo


Życzymy kolejnych sukcesów i rekordów
Nauczyciele wychowania fizycznego


Kamila, Justyna, Edyta, Cezary :)



 

torby.jpg

Piękna Nasza Polska Cała

Jedną z ważniejszych funkcji przedszkola jest dbanie o wychowanie dzieci w duchu patriotyzmu, poszanowania tradycji narodowej, szacunku dla własnego kraju, drugiego człowieka oraz swoich korzeni. Dlatego aby kształtować te postawy nasze przedszkole postanowiło wziąć udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Piękna Nasza Polska Cała”. Jest to już IV edycja projektu, a zainteresowanie nim z roku na rok rośnie.

Autorką projektu jest Ludmiła Fabiszewska.

 

Został on objęty patronatem honorowym wielu instytucji kultury takich jak Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Edukacji Narodowej czy Marszałka Województwa Łódzkiego.

W ramach projektu przedszkolaki zrealizowały wszystkie zaplanowane przez nas zadania. Było to m. in. przedstawienie o tematyce patriotycznej z okazji Święta Odzyskania Niepodległości, zaśpiewanie czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego, piosenki projektowej oraz zatańczenie krakowiaka. Co miesiąc dzieci poznawały różne regiony i miasta polskie.

 

Zorganizowaliśmy także Tydzień Legend Polskich, a na wiosnę posadziliśmy dwa drzewa
i założyliśmy piękny ogródek przedszkolny. Wzięliśmy udział w akcji Bohateron.pl,

w ramach której stworzyliśmy kartkę dla bohaterów wojennych. Zapoznaliśmy się także
z historią naszej miejscowości oraz Szkoły Podstawowej w Starych Skoszewach.

 Dzięki udziałowi w projekcie dzieci rozwinęły świadomość patriotyczną, przynależność społeczną, a szczególnie poznały swój najbliższy region, swoje miejsce na ziemi, swój dom.

Renata Szubert

img20220518141113.jpg

Klasy trzecie ze S.P. im. Władysława Jagiełły w Starych Skoszewach na wycieczce

– Program MEN „Poznaj Polskę”

W dniach 16-18.05.2022r. uczniowie klas trzecich wraz z wychowawczyniami odbyli trzydniową wycieczkę Szlakiem Piastowskim. Była to nasza kolejna wycieczka organizowana w ramach programu MEN „Poznaj Polskę”. Głównym jej celem  było poznanie początków historii państwa polskiego.

            W poniedziałek 16 maja o godzinie 8.00 pod szkołą nastąpiła zbiórka i wyruszyliśmy pełni zapału na poznanie historii początków naszego kraju. Pierwszym punktem zwiedzania była Katedra gnieźnieńska, a dokładnie Drzwi Gnieźnieńskie lub Drzwi św. Wojciecha. Unikatowy zabytek romańskiej sztuki odlewniczej, wykonany został za panowania księcia Mieszka III Starego w XII wieku. Osadzone są one w portalu wewnętrznym kruchty południowej bazyliki. Przedstawiają życiorys św. Wojciecha.

Przewodniczka zapoznała uczniów z historia świętego i dokładnie omówiła wszystkie elementy zawarte na nich. Ciekawostką była informacja, że każde z wrót miało innego autora.

            Następnie udaliśmy się do Biskupina. Tutaj mieliśmy okazję zobaczyć jak na przestrzeni wieków zmieniały się budynki zamieszkiwane przez ludność.  Osada prasłowiańska bardzo uczniom się spodobała. Dzieci miały możliwość zakupienia wyjątkowych, unikatowych pamiątek- chętnie z tego skorzystały.

Kolejnym pełnym emocji przeżyciem był przejazd kolejką wąskotorową do Wenecji. Tam czekał na nas już autokar, który zawiózł nas do Ośrodka Wypoczynkowego „Maria” znajdującego się w Przyjezierzu.

Po zakwaterowaniu i zjedzeniu obiadokolacji udaliśmy się na zwiedzanie miejscowości w której przyszło nam spędzić najbliższe dwie noce. Podczas spaceru znaleźliśmy budki z pysznymi goframi i lodami. Celem naszej podróży było Jezioro Ostrowskie. Na plaży wszyscy mogli spokojnie odpocząć, podziwiać piękne widoki i miło spędzić czas w swoim towarzystwie.

            Kolejny dzień zapowiadał się równie aktywnie.  Po śniadaniu pojechaliśmy do Puszczykowa.

Tutaj zwiedziliśmy Muzeum - Pracownię Literacką Arkadego Fiedlera. To miejsce zauroczyło nas wszystkich. Muzeum rozpoczęło działalność 1 stycznia 1974 roku. Placówka mieści się w starym domu rodziny Fiedlerów w Puszczykowie pod Poznaniem. Willę tę Arkady Fiedler kupił od państwa w roku 1946, po powrocie do kraju z wojennej emigracji. W 1948 sprowadził tu z Londynu swą żonę włoskiej narodowości, Marię z domu Maccariello oraz dwóch nieletnich wówczas synów, Arkadego Radosława i Marka.

 

Z biegiem lat rosło zainteresowanie czytelników Arkadego Fiedlera domem, w którym mieszkał i tworzył, a także gromadzonymi w nim eksponatami z podróży. To nasunęło pisarzowi i jego rodzinie pomysł stworzenia w rodzinnej willi muzeum.

 

 

Przez cały rok 1973 trwały prace adaptacyjne, w których udział brała rodzina Fiedlerów oraz przyjaciele, zwłaszcza dwóch: teść Marka Fiedlera Feliks Skrzypczak (1912-1999), budowniczy z zawodu, który stary dom Fiedlerów z 1926 roku, nie szczędząc ofiarnego trudu starannie wyremontował, przywracając mu dawną świetność. Drugą osobą był człowiek wielkiej fantazji, artysta plastyk Zygmunt Konarski (1936-2004), który pomógł urządzić ekspozycję

Ponadto Zygmunt Konarski był pełnym pasji twórcą większości ogrodowych posągów. W roku 1991 decyzją Rady Miejskiej w Puszczykowie cofnięto placówce wszelkie subwencje i od tej chwili Muzeum - Pracownia jest zdana wyłącznie na własne siły. Do końca 2000 roku placówkę odwiedziło ponad milion gości z Polski i zagranicy.

 

Sporo osób przyjeżdża tu wielokrotnie, za każdym razem odkrywając coś nowego, kolejną ciekawostkę. Gorąco zachęcamy każdego, kto będzie w okolicy do odwiedzenia tego pełnego niezwykłych pamiątek miejsca, w którym czas się zatrzymał. Gości podejmuje rodzina Fiedlerów, która z wielkim oddaniem i zaciekawieniem zapoznaje odwiedzających z losami Arkadego i jego podróżami.

            Z Puszczykowa ruszyliśmy na zwiedzanie Starego Rynk. To główny plac w Poznaniu, wytyczony w połowie XIII wieku jako centralny punkt miasta lokacyjnego. To trzeci pod względem wielkości rynek w Polsce, zaraz po krakowskim i wrocławskim, oraz jeden z większych w Europie. Na poznańskim rynku zobaczyliśmy zabytki z niemal wszystkich epok, nadaje mu to wyjątkowy charakter. Stary Rynek w Poznaniu jest nie tylko miejscem uwielbianym przez mieszkańców, ale i jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta.

 

My także byliśmy pod wrażeniem uroku tego miejsca. Będąc na Starym Rynku udaliśmy się do Rogalowego Muzeum. Muzeum poświęcone jest tradycji wypieku rogala, mającej już 150 lat. Zwiedzanie muzeum ma charakter interaktywny. Zwiedzający w trakcie pokazu poznali sposób produkcji rogala według oryginalnej receptury, mieli okazję samodzielnie wykonać rogale. Prowadzący warsztaty wykazali się ogromną wiedzą i poczuciem humoru. Warsztaty te to niezwykłe i niezapomniane przeżycie.

            Po tak aktywnym dniu wróciliśmy do naszego ośrodka na obiadokolację. Po krótkim odpoczynku czekało na nas ognisko. Wieczór upłynął nam na wspólnych zabawach i śpiewach.

            Ostatnie dzień naszej wycieczki zaczął się od śniadania i wymeldowania się z naszego dotychczasowego lokum. Dzieci lekko zmęczone, ale nadal gotowe na nowe wyzwania ruszyły na ostatnie podboje. Ponownie odwiedziliśmy Gniezno. Tym razem naszym celem było poznanie historii Bazyliki prymasowskiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie (zwanej także: archikatedrą gnieźnieńską lub sanktuarium św. Wojciecha). Jest to gotycki kościół archikatedralny znajdujący się na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie.

 

Kościół jest dedykowany Najświętszej Marii Pannie, nosi wezwanie Wniebowzięcia NMP. Od 1000 roku to główna świątynia metropolii gnieźnieńskiej, nazywana „Matką kościołów polskich”. Jest to miejsce pochówku świętego Wojciecha, głównego patrona Polski oraz miejsce pięciu koronacji królewskich.

 

Siedziba prymasów Polski. 16 września 1994 roku obiekt został wpisany na listę pomników historii. W dawnej stolicy Polski odwiedziliśmy także Muzeum Początków Państwa Polskiego. Uczniowie obejrzeli film o początkach państwa, a także eksponaty znajdujące się w nim.

            Z Gniezna pojechaliśmy do Muzeum Pierwszych Piastów w Lednicy.  Jest to wielooddziałowe muzeum prezentujące relikty kamiennej architektury pałacowej i sakralnej oraz drewnianej zabudowy wsi. Najważniejszą częścią ekspozycji okazały się pozostałości grodu pierwszych Piastów, datowane na okres wczesnego średniowiecza.

 

Miejsce to nas wszystkich zauroczyło swym pięknem i wyjątkowym klimatem.

Mieliśmy okazję zjeść pyszny obiad w Karczmie na Lednicy. Ta restauracja z kuchnią polską zachwyca swoją architekturą  i pięknymi wnętrzami. Wielki ukłon w stronę właścicieli którzy wspaniali oddali klimat temu miejscu.

            Naładowani pozytywnymi emocjami ruszyliśmy w kierunku Skoszew. Po drodze oczywiście odwiedziliśmy najsłynniejszą restaurację na świecie. Najedzeni, zmęczeni i stęsknienie za rodzinami wróciliśmy tam, gdzie są zawsze nasze serca – do domu.

                                                                                                            Agata Choła, Anna Majka

285442701_386188113545618_4536509260769910299_n.jpg

POZNAJEMY POLSKĘ

 

      Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stwarza uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym. W ramach przedsięwzięcia MEN  „Poznaj Polskę”, mającego na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego , tradycji, zabytków kultury i historii odbyliśmy z uczniami klas pierwszych naszej szkoły jednodniową wycieczkę do Torunia.

       W ramach priorytetowych obszarów edukacyjnych wskazanych przez Ministra zwiedziliśmy Muzeum Toruńskiego Piernika, Dom Legend Toruńskich oraz Stare Miasto. W Muzeum Piernika poznaliśmy historię piernika od średniowiecza do czasów współczesnych.

 

Dowiedzieliśmy się skąd pochodzi nazwa ciasta i dlaczego w Toruniu rozwinął się ten smaczny przepis. Zobaczyliśmy stare, drewniane formy piernikarskie wykonywane przez samych piekarzy.

 

Zdobyliśmy ogrom wiedzy o pierniku i tematach z nim związanych. Wzięliśmy również udział w warsztatach wypieku pierników, podczas których wykorzystaliśmy zdobytą wiedzę o przyprawach i składnikach w praktyce.

 

 

Poznanie historii Torunia z innej strony umożliwił nam pobyt w Domu Legend Toruńskich. To właśnie w nim usłyszeliśmy super opowieści o początkach Torunia, roli Krzyżaków, o flisaku, który uratował Toruń przed żabami, o dzwonie, który miał chronić przed końcem świata czy dlaczego krzywa wieża jest krzywa.

 

Dzieci wykonywały różne zadania, a podczas całego zwiedzania było dużo śmiechu, żartów i ruchu. Na Starym Mieście podziwialiśmy piękne kamienice i budowle. Wróciliśmy pełni wrażeń 

Agnieszka Marciniak,   Ewa Szubert

IMG20220413114630 (Copy).jpg

"Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku"

Jeszcze przed świętami nasi uczniowie pojechali do Wiśniowej Góry aby rywalizować o awans do kolejnej rundy tego ogólnopolskiego turnieju. W kategorii U10 rywalizowały szkoły SP Rzg&oacu