My w Skoszewach kodujemy, naszą przyszłość budujemy!- II edycja

 

Już po raz drugi uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w międzynarodowej inicjatywie, jaką była  VIII edycja CodeWeek. czyli w Europejskim Tygodniu Kodowania. Podobnie jak w zeszłym roku do inicjatywy przestąpili niemal wszyscy uczniowie klas 1-8 oraz wszystkie przedszkolaki.

Nauczyciele trzylatków doskonale wiedzą, że zabawy z kodowaniem są pełne radości: otwierają umysły, rozwijają umiejętności logicznego myślenia, rozumowania i wnioskowania. Kształcą wyobraźnię i kreatywność dzieci. W trakcie zabaw z kodami dzieci koncentrują się na wyszukiwaniu rozwiązań przez co wzrasta ich poczucie własnej wartości. W związku z tym Gupa 3 latków zapoznała się z kodowaniem  poprzez zabawę z kolorowymi kubkami na macie i chustą animacyjną,  dzięki czemu dzieci nauczyły się podstawowych kolorów

 16 października grupa Biedronek wybrała się z kolei na grzybobranie na macie do kodowania. Gra polegała na rywalizacji dwóch zespołów. Każdy z zespołów miał ułożone na planszy krążki z grzybami (muchomory, borowiki, kurki), a także otrzymał 20 krążków ze strzałkami oraz pionek i kostkę. Zadaniem drużyn było przejść przez matę do kodowania od jednego koszyczka do drugiego, trzeba było omijać krążki z muchomorami, a za zatrzymanie na krążku z borowikiem otrzymywało się 2 punkty za krążek z kurką 1 punkt. Plansze trzeba było pokonać w mniej niż 20 ruchach, aby tego dokonać dzieci po wykonanych ruchach na planszy rozkładały krążki ze strzałkami. Ilość ruchów losowana była przez rzut kostką. Wygrywała drużyna, która dotarła do mety w mniej niż 20 ruchach i uzbierała jak najwięcej punktów. W naszej grupie wygrała drużyna czerwona, w nagrodę mogli wybrać następną zabawę. Dzieci przy kodowaniu świetnie się bawiły. Biedronki uwielbiają zabawy z matą do kodowania. Gra inspirowana scenariuszem ze strony www.uczymydzieciprogramować.pl stworzonym przez Annę Świć.

 Pod koniec października również grupa Motylków wzięła udział w ósmej edycji Codeweek. Dzieci uczyły się  na zajęciach logicznego myślenia oraz wspólnej zgodnej współpracy. Było dużo śmiechu i radości  podczas zabawy z matą i krążkami.

                                                   

Dzieci z grupy ,,Jagódki” również brały udział w tej inicjatywie. Doskonale bawiły się kodując przy pomocy kolorowych kubeczków oraz owoców. Zarówno prowadzący zajęcia,  jak i dzieci uważają, że jest to bardzo atrakcyjna forma nauki poprzez zabawę. 

W klasie IIIb zajęcia kodowania odbywały się na kole „Ortografia na wesoło” oraz na lekcji „Kolory jesieni”.

Na zajęciach z informatyki zgłębiano tajniki kodowania na platformie www.codable.com.

Również  klasa 1b wzięła udział w różnorodnych zajęciach, podczas których dzieci uczyły się programowania na różne sposoby. Odkodowywali obrazki zgodnie z instrukcją słowną, jak i znajdującą się na karcie pracy. Kodowali za pomocą strzałek oraz według określonej cechy. Wykonywali zadania, których rozwiązania tworzyły klucz do układania wież z kolorowych kubeczków i klocków. Wszystkie zajęcia dostarczyły dzieciom wiele radości. Będą kontynuowane w trakcie roku szkolnego.

W klasach starszych zajmowaliśmy się programowaniem w ramach inicjatywy „Godzina kodowania”. Uczniowie klas starszych skończyli e-learingowe szkolenia, wykazując aktywności na platformie hourofcode.com. Uczniowie w zależności od stopnia zaawansowania i posiadanej już wiedzy wykorzystywali podczas pracy elementy programowali w językach C, C++, Javascript, Python, html, css. Nie zabrakło Gwiezdnych wojen, Minecraftu, Milczącego nauczyciela, Blockly i wielu, wielu innych.

Po raz kolejny wszyscy zaangażowani nauczyciele uznali, że Inicjatywa związana z CodeWeekiem, Europejskim Tygodniem Kodowania , przysparza uczniom dużo zadowolenia i radości, w związku z czym liczymy na to, że w przyszłym roku szkolnym do  kodowania włączą się do zabawy kolejni nauczyciele oraz uczniowie. Wszystkich zapraszamy do wspólnej zabawy!

 

Ps. Dziękuję wszystkim zaangażowanym nauczycielom za udział w tej inicjatywie.

                             Zebrała:  Aneta Kramarz

Ślubowanie

Pierwszoklasiści z klasy 1A ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Starych Skoszewach są już pełnoprawnymi uczniami. 04 listopada odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. To był wyjątkowy dzień.

 

„Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Będę uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować, kiedy urosnę. Będę starał się być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom” - takie przyrzeczenie składali pierwszoklasiści.

 

Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było między innymi zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy oraz umiejętność odpowiedzi na szereg pytań związanych ze szkołą.


Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wiele emocji. Kolorową kredką aktu pasowania dokonała dyrektor szkoły – Zofia Okońska.

 

Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej imienia Władysława Jagiełły w Starych Skoszewach. Na zakończenie uroczystości uczniowie otrzymali dyplom i upominek.

Wszystkim pierwszoklasistom życzę wspaniałych wyników w nauce i fantastycznych przyjaciół.

                                                                       

                                                           Wychowawczyni: Monika Żaromińska

Spotkanie z policjantami kl. 1a i Ib

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2020

Uczniowie naszej szkoły, zarówno ci mali jak i też młodzież z klas starszych, wyposażeni w worki i rękawiczki ruszyli do walki o czysty teren wokół szkoły jak również pobliskich miejscowości. Kolejny już raz, aktywnie włączyli się do Akcji Sprzątania Świata pod hasłem „Plastik? Reaguję.

 

Redukuję. Rezygnuję”.

Sprzątanie Świata - to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie czystego otoczenia, prawidłowego gospodarowania odpadami oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

W tym roku było także kreatywnie, młodzi ludzie poprzez wiersze, listy i piosenki przekonywali społeczność szkolną do ograniczenia ilości odpadów w najbliższym otoczeniu. Szkoda, że pomimo wzrostu świadomości ekologicznej mieszkańców, ciągle jeszcze są osoby, które zanieczyszczają nasze środowisko.

Aleksandra Frankenberg

Brawo Młode Skoszewy!

 

 

W tym roku po raz pierwszy wzięliśmy udział w Przeglądzie Piosenki o Łodzi. Była to już XXVI edycja „Łódzkich Skrzydeł”, która, ze względu na warunki epidemiczne, przebiegała w sposób zdalny – wysyłaliśmy zarejestrowane w szkole nagrania.

 

Miło nam poinformować, że w kategorii zespołów nasze Młode Skoszewy zajęły II miejsce piosenką „Spacer po Łodzi”, natomiast w kategorii solistów Ela Cosgrave z klasy III B zdobyła wyróżnienie za piosenkę „Prząśniczka”.

 

 

Zapraszamy do obejrzenia wykonań naszych laureatów na naszym kanale na youtube.

https://www.youtube.com/watch?v=IyFoc9sNdvY

https://www.youtube.com/watch?v=dDKfVeexlTo

Katarzyna Kowalczyk

Wyjazd do wioski indiańskiej Ia i !b

Dzień Tabliczki Mnożenia

Dnia 2 października świętowaliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

Na lekcjach w zależności od rodzaju zajęć był akcent matematyczny lub godzina przeznaczona na gry i zabawy związane z mnożeniem.

 

Uczniowie układali puzzle, grali w statki matematyczne w wersji z liczbami całkowitymi lub rozszerzoną tabliczką mnożenia.

 

Młodsi rozwiązywali przykłady na czas, tworzyli kolorową notatkę lub uzupełniali krzyżówkę. Na fizyce akcentem tego dnia była gra „Nakarm Studenciaka”, gdzie padł rekord ponad 6 tys. punktów.

 

 

Poza zabawą i uśmiechem zwieńczeniem były oceny z aktywności. Zapraszam do obejrzenia krótkiej fotorelacji.

Monika Mirys

Innowacja pedagogiczna „Uroki regionu”

 

                W roku szkolnym 2019/2020 w ramach korelacji między przedmiotowej w Szkole Podstawowej w Skoszewach Starych wprowadzono innowację pedagogiczną „Uroki regionu”.

 

Według pomysłodawców innowacji p. Aleksandry Frankenberg nauczycielki geografii i biologii oraz p. Marcina Bartłoszewskiego nauczyciela języka polskiego i historii miała ona objąć uczniów ówczesnej klasy IV
i zostać przeprowadzona do końca roku szkolnego.

 

Ze względu na pandemię COVID 19 i związane z nią ograniczenia niektórych działań nie udało się przeprowadzić i projekt został zakończony dopiero teraz, we wrześniu 2020 r.             
               

Głównym założeniem w/w innowacji było lepsze poznanie środowiska lokalnego i dziedzictwa kulturalnego oraz zdobycie wiedzy na temat okolicznej  przyrody ożywionej i nieożywionej.

 

Dzieci podczas wycieczek i zajęć dostrzegały walory krajoznawcze i kulturalne ziemi, na której leżą Skoszewy, poznawały skały, gleby i rzeźby terenu naszej okolicy. Dużym przeżyciem było dla nich także przeprowadzenie badania stopnia zanieczyszczenia rzeki Moszczenica.   


                Uczniowie poznali także historię Skoszew i słowiańskiego grodziska, oraz odwiedzili dwór w Byszewach z którym silnie związany był jeden z najwybitniejszych pisarzy XX wieku Jarosław Iwaszkiewicz. Tam też usłyszeli nie tylko o twórcy opowiadania „Panny z Wilka” ale także o zasłużonej  dla regionu rodzinie Plichtów i mogli podziwiać  najokazalsze drzewo w okolicy czyli popularnego „Jarosława” – niezwykły dąb o ponad sześciometrowym obwodzie.


                Udział w projekcie i korelacja między przedmiotowa  oraz aktywizujące metody pracy sprawiły, że zajęcia edukacyjne były dla uczniów bardziej atrakcyjne niż te tradycyjne i jak wynika z ankiety ewaluacyjnej przeprowadzonej na zakończenie projektu,  wszyscy uczniowie klasy V chcieliby by tego typu innowacji było w szkole jak najwięcej.      

                                                                                                                                            

                                                                                                                                             Aleksandra Frankenberg

                                                                                                                                             Marcin Bartłoszewski

Wybory do samorządu uczniowskiego

 

Dnia 07.10. 2020 r. odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Poprzedzone były kampanią wyborczą.

 

Kandydaci na przewodniczącego SU rozwiesili na korytarzu plakaty oraz rozdawali ulotki ze swoimi propozycjami działań, które miały zachęcić uczniów do głosowania na nich.

 

Dzień przed wyborami odbyła się debata wyborcza, podczas której kandydaci  prezentowali swoje osoby i programy. Obietnice padły, a ich realizacja po wyborach, będzie mogła być w przyszłości rozliczana przez koleżanki kolegów!

Same wybory odbyły się w czwartek. Wzięli w nich udział: uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły.

 

 

Oto wyniki głosowania:

  1. Wojciech Ł kl. VIII  – Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego

  2. Zuzanna M. kl. VIb - Zastępca

  3. Filip M. kl. VIIa – Sekretarz

 

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia!!!

Aleksandra Frankenberg

Sprzątanie świata - klasy pierwsze

Wrzesień to miesiąc, w którym jak co roku włączamy się w akcję "Sprzątania Świata", która jest dla dzieci atrakcyjną, aktywną formą edukacji ekologicznej. Jest rzeczywistą lekcją ochrony środowiska, dzięki której uczymy się bardziej przyjaznego stosunku do naszej planety.

Zawody lekkoatletyczne

 

 

          W dniu 25.09.2020r po dłuższej przerwie nasi uczniowie wrócili do rywalizacji w zawodach lekkoatletycznych.

 

l rzut ligi lekkoatletycznej odbył się w Bełchatowie gdzie nasi zdolni uczniowie przywieźli 6 medali : Milena ll m. w skoku w dal (2008 i mlodsi), Michalina ll m. w biegu na 200m (2008 i mlodsi), Emilka ll m. w biegu na 600m (2008 i mlodsi), Olek ll m. w biegu na 60m (2008 i mlodsi), Michał ll m. w biegu na 100m (2006-2007) i Maja, Michalina, Milena i Ewa l m. w sztafecie szweckiej (2008 i mlodsi).

 

 

Z całego serca gratulujemy za ambicję i zaangażowanie i czekamy z niecierpliwością na kolejne zawody:)
Ze sportowymi pozdrowieniami

 

 

Edyta,Justyna,Kamila i Czarek.

SP im. Wł. Jagiełły w Starych Skoszewach

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce zgodnie z