top of page

Wydarzenia

Za zasłużoną pracę...

21 czerwca odbyła się w szkole długo wyczekiwana przez wielu uczniów uroczystość.

Za osiągnięcia w konkursach, zawodach, akcjach charytatywnych i innych zostały wręczone dyplomy i nagrody. Podsumowano między innymi Kangura i Alfika matematycznego, przyrodniczego Świetlika, Piłkarskie Trójki, Minimaraton i zbiórkę nakrętek.

            Uczniów, którzy swoją pracą, wysiłkiem i zaangażowaniem zasłużyli na uznanie było w tym roku bardzo wielu (wystarczy spojrzeć na zdjęcia!) – wszystkim gratulujemy i życzymy wielu sukcesów również w nastepnych latach, a w najbliższym czasie udanych wakacji. Duże brawa należą się także organizatorom akcji, zawodów i konkursów – ich praca mobilizuje i daje wszystkim dużo satysfakcji i radości.

 

Jolanta Frankiewicz

Wizyta młodzieży niemieckiej  z Blanc-und-Fisher-Schule z Sulzfeld w ramach współpracy gmin

            W dniach 13.05-18-05.2018 odbyła się pierwsza  wizyta młodzieży niemieckiej   
 z Blanc-und-Fisher-Schule z Sulzfeld w ramach współpracy gmin. W zeszłym roku polscy uczniowie udali się po raz pierwszy z wizytą do Sulzfeld.  Do Polski przyleciało 16 uczniów niemieckich i 2 nauczycieli.   W projekcie wzięły udział  4 szkoły: Szkoła Podstawowa             w Starych Skoszewach, Szkoła Podstawowa w Lipinach, Szkoła Podstawowa  nr 202 oraz Gimnazjum we Wiączyniu Dolnym.

W niedzielę  po przylocie grupa niemiecka została serdecznie przywitana w Gminno Parkowym Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie, a następnie dzieci z Sulzfeld spędziły wieczór z goszczącymi je rodzinami.

W poniedziałek dnia 14.05.20018 o godz. 9.00 w Urzędzie Gminy Nowosolna odbyło się oficjalne spotkanie z władzami gminy i dyrektorami szkół. Pozostałą część dnia dzieci spędziły w szkołach, gdzie uczestniczyły w lekcjach razem ze swoimi polskimi kolegami, mieały okazję zwiedzić polskie szkoły i dowiedzieć się czegoś o polskim systemie edukacji.

Wtorek 15.05.2018 uczestnicy projektu spędzili w Gimnazjum we Wiączyniu Dolnym, które było gospodarzem tego dnia. Dzieci obejrzały najpierw film o Gminie Nowosolna
i Łodzi, który został  zrealizowany przez uczniów tej szkoły oraz wysłuchały koncertu przygotowanego przez uczennice gimnazjum, a następnie wzięły udział w marszu        
na orientację po lesie wiączyńskim, który zakończył się ogniskiem. Od godziny 17 wszyscy świetnie bawili się razem na dyskotece.

W środę gospodarzem była Szkołą Podstawowa nr 202 w  Łodzi, która zaprosiła nas na wycieczkę objazdową po Łodzi. Popołudnie dzieci spędziły z goszczącymi je rodzinami.

Czwartek spędziliśmy aktywnie w Szkole Podstawowej w Lipinach, która przygotowała Polsko-Niemiecki Dzień Sportu. Dzieci z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły
w Turnieju Piłki Siatkowej  i zabawach integracyjnych.

 

Wieczorem spotkaliśmy się w Gminno Parkowym Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie na kolacji pożegnalnej, na którą zostały zaproszone dzieci wraz z goszczącymi je rodzinami.  Wszyscy chętnie uczestniczyli   w przygotowanych warsztatach taneczno-wokalnych.

W piątek 18.05.2018 Szkoła Podstawowa w Starych Skoszewach zaprosiła uczestników projektu na wycieczkę do Warszawy, gdzie zwiedziliśmy Stare Miasto i Stadion Narodowy     w Warszawie. Był również czas na zakupy.  O godz. 17 odwieźliśmy grupę niemiecką    na lotnisko, gdzie się serdecznie pożegnaliśmy. Bogatsi o nowe wrażenia,  doświadczenia oraz informacje o Polsce goście wrócili do Niemiec. 

Gorące  podziękowania należą się rodzinom, które gościły dzieci z Sulzfeld. Dziękujemy  za Wasz czas oraz zaangażowanie i że dołożyliście wszelkich starań, aby nasi goście czuli się    w Polsce jak w domu. 

Jolanta Kwiatek

Akcja „Grosz do Grosza”

W II półroczu przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji „Grosz do Grosza”. Niniejsza akcja była integralną częścią programu „Dzwonek na obiad”, w ramach, którego rodzice uczniów z rodzin bardziej potrzebujących ubiegają się o dofinansowane do szkolnych obiadów. Program realizowany jest przez fundację „Być Bardziej”, która w ten sposób przyczynia sią do zminimalizowania problemu niedożywienia dzieci w kraju

Pomysł pomocy dzieciom z całe Polski bardzo spodobał się naszym uczniom i postanowili również dołożyć swój „grosz”. I tak w ramach działającej już u nas w tym roku „Charytatywnej Kawiarenki”
w dniach od 14 do 20 marca  2018r. poszczególne klasy przygotowywały  zdrowe przekąski lub słodkie „co nieco”, a wszystko po to, by zebrać jak największą kwotę pieniędzy. Uczniowie klasy V a
w tych dniach sprawowali opiekę nad puszkami z napisem „Grosz do Grosza, by na każdej przerwie kwestować wśród swoich kolegów i koleżanek.  Wciągu trwania akcji zebraliśmy następujące kwoty: kl. IV a 151,00 zł; kl. IV b -123,90 zł; kl. V b- 130,00 zł; kl. VI – 98,60; kl. VII – 200, 40 zł. Uczniowie klasy V a ze zbiórki do puszek uzbierali – 178, 14 zł.   W sumie zebraliśmy 882, 04 zł . Kwota ta została przekazana na konto fundacji „Być Bardziej”. 

Wszystkim, którzy włączyli się w naszą akcję serdecznie dziękujemy, szczególnie rodzicom naszych uczniów za przepyszne ciasta, ciasteczka, babeczki i inne przepyszne przekąski…!!!

Monika Ruszkiewicz

„Tydzień Dla Niepodległej”

Rok szkolny 2017/2018 został przez Panią Minister Edukacji Narodowej - Annę Zalewską ogłoszony „Rokiem dla Niepodległej”.

W związku ze zbliżającą się setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości klasy I - III w dniach 7 - 11 maja br. obchodziły „Tydzień Dla Niepodległej”. Podczas tego szczególnego tygodnia uczniowie:

  • oglądali filmy o tematyce niepodległościowej,

  • słuchali literatury związanej z Polską,

  • przygotowali gazetki, plakaty i foldery o Polsce,

  • czytali poezję o Polsce,

  • uczestniczyli w zajęciach „Droga do Niepodległej”, podczas których m.in. wysłuchali opowiadania o rozbiorach Polski.

To był bardzo ważny tydzień - wielka lekcja patriotyzmu.

Ewa Szubert

Festiwal Nauki oraz „zaWODY dla AFRYKI”  z okazji Dnia Ziemi

       22 kwietnia przypada Światowy Dzień Ziemi, jak co roku nasza szkoła wzięła aktywny udział w obchodach tego święta. Uczestnicy koła ekologicznego zorganizowali dla klas młodszych „Festiwal Nauki”. Przygotowali dla  klas I-III liczne doświadczenia, które z wielkim zaciekawieniem oglądali młodsi koledzy. 

Nasza szkoła w ramach Dnia Ziemi przystąpiła także do projektu edukacyjnego UNICEF „zaWODY dla AFRYKI”. Celem którego było przekazanie uczniom wiedzy na temat znaczenia wody w życiu człowieka, uświadomienie dzieciom, iż są regiony świata, gdzie dostęp do wody jest ograniczony, kształtowanie wśród młodego pokolenia postaw proekologicznych związanych z oszczędzaniem wody.

W klasach I-VII zostały przeprowadzone lekcje nt. „Woda źródłem życia”, „Czysta woda na wagę złota”, „Homo Aquatus” – człowiek istota „wodna”.

Aleksandra Frankenberg

Zielona Szkoła

W dniach 21-23.05.2018 uczniowie klas 4b,5a i 5b udali się na trzydniową wycieczkę.            
W pierwszym dniu naszej wycieczki pojechaliśmy  do Krakowa i zwiedziliśmy Wawel   oraz  Kościół Mariacki, a następnie zeszliśmy ze wzgórza Smoczą Jamą, gdzie nas przywitał ziejący ogniem Smok Wawelski.

 

W drugim dniu przed południem udaliśmy się na spacer      do malowniczego Wąwozu Homole będącego jedną z największych atrakcji przyrodniczych Pienin. Po obiedzie pojechaliśmy do Zakopanego , gdzie spacerowaliśmy reprezentacyjną ulicą Zakopanego Krupówkami , a następnie obejrzeliśmy skocznie narciarskie.

 

W ostatnim dniu naszej wycieczki zwiedziliśmy Jurę Krakowską. Jednym z punktów programu było zwiedzanie Jaskini Wierzchowskiej, największej jaskini na terenie Jury i posiadającej najdłuższą trasę turystyczną ze wszystkich jaskiń w Polsce. Warto wspomnieć, że Jaskinia Wierzchowska zajęła I. miejsce w tegorocznej edycji 7 nowych cudów Polski (plebiscyt  „National Geographic Travel”).

 

Słoneczna pogoda  i dobre humory dopisywały nam podczas całej wycieczki.

 

Jolanta Kwiatek

Bo wszystko jest możliwe ….

Takim oto hasłem przewodnim zakończyły się zajęcia dla klasy VI w dniu 14 maja 2018 roku, przygotowane specjalnie dla nas przez panią Martę – przedstawiciela Fundacji Dom Dzieci
z Łodzi.

Od kilku już lat  współpracujemy z Domem Dzieci z Łodzi, a w ubiegłym roku osobiście poznaliśmy naszych przyjaciół i odbyliśmy wspólne zajęcia integracyjne. W bieżącym roku nasza współpraca polegała na zaangażowaniu wszystkich uczniów  z naszej klasy w akcję POZYTYWKA.

 

Polegała ona na tym, iż w ramach zajęć prowadzonych przez panią Martę zostały przez nas wykonane  znaczki z pozytywnymi hasłami, zostało też wybrane klasowe hasło przewodnie
„Bo wszystko jest możliwe”.

 

Pani Marta opowiedziała nam o zaprzyjaźnionych dzieciach, o ich sukcesach, osiągnięciach, marzeniach  oraz o postawach wielu zaprzyjaźnionych z tym Domem wolontariuszy - ludzi Wielkiego Serca. To niezwykła postawa tych ludzi przyczyniła się do tego, ze powstało aż tak wiele haseł – drogowskazów do naszego dalszego życia.

 

Na pewno postawa tych ludzi może stanowić dla nas wzór do naśladowania w dalszym życiu. Serdecznie dziękujemy pani Marcie za przeprowadzone zajęcia, które zapewne zapadną nam
w pamięci na długie lata.

Aneta Łyszcz

Tydzień matematyczny

W dniach 12-16 marca odbył się w naszej szkole Tydzień matematyczny pod hasłem” Matematyka może być łatwa i przyjemna”. Dobór terminu nie był przypadkowy. W tym tygodniu wypadł m. in.  Dzień Liczby Pi ( 3, 14 czyli 14 marca), rocznica ur. Alberta Einsteina oraz konkurs matematyczny Kangur. W Kangurze wzięło udział 55 uczniów: 8 w kategorii Żaczek (kl. II), 27 w kategorii Maluch (kl. III i IV ) , 15 w kategorii Beniamin (kl. V i VI) oraz 5 w kategorii Kadet (kl. VII).

Z okazji tego tygodnia miały miejsce następujące konkursy :

  • Plastyczny ( postać Alberta Einsteina )

 

Miejsce I- Kornelia Kleszczewska ( kl. VII )

Miejsce II – Wiktoria Prusinowska(kl. VII )

Miejsce III –Milena Żaromińska(kl. IVa)

  • Rozwinięcia liczby

Martyna Kaczmarek ( kl. VII ) – 56 miejsc po przecinku

  • Mistrz tabliczki mnożenia

 

Miejsce I- Stanisław Kropiwnicki(kl. Va )

Miejsce II – Weronika Kukieła(kl. IVa )

Miejsce III –Julia Piotrowska(kl. Va)

 

 

Miejsce I-Mateusz Mitek(kl. VII )

Miejsce II - Kornelia Kleszczewska (kl. VII )

Miejsce III - Helena Pikulska(kl. VI )

 

  • Układanie kostki Rubika

3x3x3 oraz Piramidka:Julek Kurczewski (kl. IVb )

2x2x2 :Wiktoria Prusinowska (kl. VII )

 

 

Uczniowie mogli przeczytać o ciekawostkach matematycznych oraz dowiedzieć się więcej o liczbie Pi z prezentacji przedstawionych na lekcji wychowawczej czy poznać cytaty sławnych matematyków, którymi rozpoczynały się codziennielekcje matematyki. Na zakończenie odbył się wieczór gier logicznych, gdzie uczniowie mogli zagrać m. in. w Szachy, Set’a oraz Dixit’a. Dziękuję wszystkim za udział i wspólną zabawę.

Monika Mirys

Dla Niepodległej


    Rok 2018 to rok uroczystych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach  niewoli. Dla uczczenia tego ważnego i pięknego wydarzenia odbywają się w całym kraju różnorodne imprezy, konkursy, wystawy, koncerty, festiwale. Również w naszej szkole na wiele sposobów świętujemy tę rocznicę. Jednym z nich był „Konkurs pieśni i piosenek patriotycznych”, który odbył się  21 czerwca. 

 

Wzięły w nim udział uczennice w dwóch kategoriach wiekowych – klasy I-III oraz IV-VII.  Jurorzy i widzowie mieli ogromną przyjemność wysłuchać wzruszających i pięknych polskich pieśni i piosenek. Na baczność wysłuchaliśmy „Roty” zaśpiewanej przejmująco przez Milenkę z klasy III a, która zwyciężyła  w swej kategorii wiekowej.   Prawdziwą ucztę duchową sprawiły uczennice z klas starszych. Ola i Zosia z klasy siódmej wspaniale zaśpiewały „Niepodległość”  i „Biały krzyż”, a Ola z klasy VI wzruszyła słuchaczy pieśnią „Ojczyzna”.


Jury w składzie: pani dyrektor Zofia Okońska,  panie Katarzyna Kowalczyk i Jadwiga Świątek, nie miało jednak problemów ze wskazaniem zwyciężczyni konkursu. Została nią Helena z klasy VI, która przejmująco i na najwyższym poziomie zaśpiewała „Kolędę warszawską”, za co otrzymała gromkie oklaski i  I  miejsce.  Laureatki wystąpią w kolejnych etapach konkursu oraz wezmą udział w nagraniu płyty z polskimi piosenkami i pieśniami patriotycznymi.

Igor Krawczyk

Zakończenie roku szkolnego 2017/18 w klasach III

Zakończenie roku szkolnego 2017/18 w klasach IV-VII

5 czerwca
2018

Piknik klasy VI z okazji Dnia Dziecka nad Zalewem Skoszewskim

28 maja 
2018

Wycieczka klasy VI do Arboretum w Rogowie

Wycieczka klasy VII do Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi

21 marca
2018 

Uroczystość poświęcenia i wmurowania Aktu Erekcyjnego - rozbudowa szkoły  w Starych Skoszewach o budynek przedszkola

Gazetka okolicznościowa

 

Dni otwarte w naszej szkole

bottom of page