top of page

Wydarzenia

20190425_131312 (Copy).jpg

Sukcesy pierwszoklasistów

Uczniowie klasy I b Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Starych Skoszewach w II półroczu roku szklonego 2018/2019 brali udział w licznych konkursach, w tym w konkursie ogólnopolskim, w konkursach wojewódzkich, międzyszkolnych i szkolnych. Oto kilka z nich...

Do największych sukcesów należy zaliczyć wyróżnienia Eli Cosgrave w Wojewódzkim Konkursie Wokalnym 2019 ROSśpiewani oraz w Jubileuszowym XXV Przeglądzie Piosenki o Łodzi Łódzkie Skrzydła 2019. W obu konkursach zaprezentowały się również Julia J. i Pola S.

Marcel C. zdobył wyróżnienie w międzyszkolnym konkursie plastycznym „Kiedy dorosnę, będę zmieniał świat tak, aby...”

Julia J., Jagoda C. , Marcelina L. i Oliwia P. brały udział w XI Wojewódzkim Festiwalu Muzycznym Dzieci i Młodzieży PIĘCIOLINIA MARZEŃ.

Cała klasa brała udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Moja wymarzona złota rybka”.

Dziewięcioro uczniów brało udział w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Zadbaj o swoje zdrowie”.

Jeszcze raz gratuluję wszystkim uczestnikom konkursów i życzę dalszych sukcesów oraz dziękuję rodzicom za pomoc w przygotowaniach.

Ewa Szubert

20190519_093047 (Copy).jpg

POMAGAMY!

 

W związku z realizacją międzynarodowych  projektów Erasmus+ :  „Crossing the Borders;Social Inclusion of People with Disabilities”, „ Let’s use digital tools to talk about tolerance”,  pragniemy włączyć się w działanie na rzecz dzieci niepełnosprawnych poprzez udział w dniu 19 maja  4. Mini Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run.

Bieg jest dedykowany podopiecznym Fundacji „Dom w Łodzi”.

Prowadzony przez tę fundację    dom dziecka jest jedynym w Polsce , który ma pod swoją opieką dzieci chore. Hasłem tegorocznej edycji biegu jest:
„ Biegniemy dla dzieci z Domu
w Łodzi”.

Opłata startowa w wysokości 10 zł będzie w całości przeznaczona na  działalność Fundacji.

Szczegółowy informacje dotyczące biegu oraz regulamin znajdują się po linkiem

http://biegpiotrkowska.pl/regulamin-mini-biegu/

https://www.protimer.pl/bio/575/4-mini-bieg-ulica-piotrkowska-rossmann-run/register

W związku z tym, że już 4 rok nasza szkoła współpracuje z fundacją i co roku organizujemy akcję mającą na celu pomoc i integrację z dziećmi z tego właśnie domu dziecka, w tym roku wystąpimy w charakterze wolontariuszy.

 

Chętne dzieci wraz z rodzicami proszone są o stawiennictwo w dniu 19 maja o godzinie 9.00 w Pasażu Schillera przy ulicy Piotrkowskiej przy stanowisku Fundacji Dom Dzieci z Łodzi.

Będziemy z całych sił wspierać Julkę- naszą wspaniałą koleżankę z tego domu oraz inne dzieci niepełnosprawne. Można przynieść różnego rodzaju transparenty i rekwizyty mające na celu doping Julki.

Bardzo serdecznie zachęcamy do zaangażowania Państwa dzieci w tę szlachetną inicjatywę.

Liczymy na obecność wszystkich dzieci z naszej szkoły w towarzystwie Rodziców oraz nauczycieli!

https://www.domwlodzi.org/pl/

Aneta Łyszcz, Monika Ruszkiewicz

received_1203290613182190.jpeg

Saltos

 

Dzień Dziecka dla klas piątych wyglądał tym razem zdecydowanie inaczej. W sobotę 8 czerwca postanowiliśmy wspólnie, że pojedziemy na trampoliny. To było bardzo energiczne przedpołudnie.

Zaczęliśmy spokojnie od siłowania się na belce, później skoki do gąbek, a na koniec co odważniejsi robili salta.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się też wsady do kosza przy tak dobrym wybiciu z trampolin oraz  skomplikowane wariacje na trampolinach łączonych pod różnym kątem.

Ścianka  wspinaczkowa miała również wielu zwolenników.

Wyskakani, pełni pozytywnej energii i uśmiechu pożegnaliśmy Park Trampolin „Saltos” obiecując sobie, że tam wrócimy we wrześniu by nabrać sił na nowy rok.

Monika Mirys

part000001(2).jpg

Zawody

 

W tym roku szkolnym można powiedzieć, że na zawodach sportowych pomalutku wspinamy się na szczyt. Wyjazdów było kilka, początek roku szkolnego Kleszczów,

zimą – Spała a latem Bełchatów i Kutno.

Wyjeżdżamy na zawody lekkoatletyczne i rywalizujemy w następujących konkurencjach: biegi na 60m, 100m, 200m, 300m, 600m, 1000m, skok w dal, rzut piłeczką palantową, pchnięcie kulą a także sztafeta szwedzka, sztafeta 4x100 i 4x200.

Na każdym wyjeździe dzieci rywalizowały z innymi zawodnikami z wielu szkół np. Zelów, Rozprza, Lipiny, Kleszczów, Rusiec czy Wola Krzysztoporska. Łącznie na zawodach sportowych jest około 700 uczestników. Możemy, więc śmiało powiedzie, że nasze dzieci, choć nie zawsze zajmują miejsca na podium, to naprawdę osiągają duże sukcesy.

Często są to miejsca w pierwszej 10. Na tylu zawodników…WIELKIE BRAWA J

Na koniec sezonu pojechaliśmy do Kutna (06.06.2019r), stadion ten okazał się bardzo szczęśliwy dla naszej uczennicy z klasy VI. Nela S. w biegu na 60m zdobyła zaszczytny brązowy medal.

W Bełchatowie (10.05.2019r) nasi uczniowie i uczennice zajmowali również wysokie miejsca (IV,V,VII, IX).Na te zawody zabraliśmy młodych zawodników, wielu było z IV klasy, chcieliśmy, aby oswoili się z rywalizacją. Jesteśmy z nich bardzo dumni.

Walczyli do ostatnich centymetrów. Mamy nadzieję, że ten trud zaowocuje w przyszłości.

WIERZYMY W WAS 

Dnia 14.06.2019r Pan Cezary Książek pojechał z młodą kadrą piłkarską na turniej piłki nożnej do Bukowca. Pojechali uczniowie z klas IV-VI i rywalizowali także ze starszymi uczniami. Mimo różnicy wiekowej nie poddali się, walczyli i wrócili z uśmiechem na twarzy. I o to właśnie chodzi – dobra zabawa, zdrowa rywalizacja i pogoda ducha J

 

Kamila Woźnicka

Justyna Żeromińska

Cezary Książek

mini_DSC_2300.JPG

         W czwartek 7 lutego 2019 r. uroczyście otwarto nową część szkolno-przedszkolną w Szkole Podstawowej imienia Władysława Jagiełły w Starych Skoszewach. Była to największa inwestycja oświatowa ostatnich lat prowadzona przez Gminę Nowosolna.

 

Zadanie pochłonęło sześć milionów złotych, a placówka w Starych Skoszewach powiększyła się o cztery sale przedszkolne, dwie sale szkolne, pokoje: pedagoga, logopedy, jadalnię oraz kuchnię wraz z niezbędnym zapleczem a także szatnię, pomieszczenia sanitarne i magazynowe wraz
z komunikacją. Łączna powierzchnia zabudowy to ponad 990 m2. W projekcie uwzględniono również budowę nawierzchni utwardzonych, drogi dojazdowe, budowę trawiastego boiska do piłki nożnej, dwóch placów zabaw oraz ogrodzenia.


         Uroczystość rozpoczęła się od oficjalnego przecięcia wstęgi, którego wspólnie dokonali: Wójt Gminy Nowosolna pan Piotr Szcześniak, Rzecznik Praw Dziecka pan Mikołaj Pawlak, Wicedyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego pani Ewa Sobór, Przewodnicząca Rady Gminy Nowosolna pani Małgorzata Kamińska-Bruszewska, Proboszcz Parafii w Starych Skoszewach ks. Robert Batolik, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Starych Skoszewach pani Zofia Okońska, przedstawiciel Zarządu Firmy Brat-Bud pan Krzysztof Półbrat, projektant i właściciel „Pracowni Architektonicznej” pan Tomasz Wąs, przedstawiciel  Rady Rodziców pani Ewa Nysiak, przedstawiciel społeczności szkolnej uczeń klasy V Filip Marszałek
i przedstawiciel najstarszej grupy przedszkolnej Joanna Cosgrave.

 

Po oficjalnym otwarciu nastąpił akt poświęcenia tablicy pamiątkowej oraz nowo wybudowanego budynku, którego dokonali: ksiądz Robert Batolik i ksiądz Paweł Stołowski.        
        

Druga część uroczystości odbyła się na sali gimnastycznej. Po przywitaniu gości, wśród których oprócz wyżej wymienionych znaleźli się min.: Posłowie na Sejm RP panowie Cezary Grabarczyk i Waldemar Buda, Senator RP pan Ryszard Bonisławski, Radna Urzędu Marszałkowskiego pani Joanna Skrzydlewska, Wójtowie Gminy Andrespol i Brójce, głos zabrała Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Starych Skoszewach pani Zofia Okońska. W krótkim przemówieniu pani dyrektor przedstawiła historię szkoły w Skoszewach, powiedziała o zadaniach jakie ciążą na współczesnej edukacji i odpowiedzialności za dzieci. Jak podkreśliła nowa część szkoły nie tylko poprawi lepszą organizację procesu kształcenia a także bezpieczne i komfortowe warunki dla obecnych uczniów, lecz będzie także  służyła przez długi czas następnym pokoleniom.   
        

Kolejnym punktem programu były podziękowania dla tych wszystkich, którzy wspierali działania związane z rozbudową szkoły i przyczynili się do powstania tego ultranowoczesnego budynku. Dyrektor Okońska złożyła je  na ręce min.  Wójta Gminy Nowosolna pana Piotra Szcześniaka, Rady Gminy Nowosolna, prezesów
i pracowników Firmy P.P.H.U Brat-Bud – wykonawcy obiektu, projektanta pana Tomasza Wąsa, pana Daniela Szewczyka – kierownika zespołu nadzoru inwestorskiego, pana Krzysztofa Sasina – Kierownika Budowy, strażaków z OSP w Starych Skoszewach i rodziców, którzy wspierali szkołę przy wyposażaniu klas i przygotowywaniu uroczystości.  

    
         Głos zabrali następnie: Wójt Gminy Nowosolna pan Piotr Szcześniak, Rzecznik Praw Dziecka pan Mikołaj Pawlak, Senator RP pan Ryszard Bonisławski, Wicedyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Łódzkiego Kuratora Oświaty pani Ewa Sobór, Przewodnicząca Rady Gminy Nowosolna pani Małgorzata Kamińska-Bruszewska, Prezes ZNP Łódź- Widzew pani Alicja Czekaj, Sołtys Starych Skoszew pani Barbara Sołdon, przedstawicielki Rady Rodziców pani Ewa Nysiak i pani Agnieszka Światły, pan Krzysztof Półbrat z firmy P.P.H.U Brat-Bud i Radna Urzędu Marszałkowskiego pani Joanna Skrzydlewska. Każda z wyżej wymienionych osób podkreślała jak ważna w dzisiejszych czasach jest edukacja dzieci i młodzieży oraz warunki jakie należy im do tego stworzyć. Przy tej okazji zaproszeni goście zwracali uwagę, że skoszewska placówka doskonale się z tej roli  wywiązuje, w czym  bardzo duża zasługa obecnej dyrektor pani Zofii Okońskiej. Senator Ryszard Bonisławski  pokusił się nawet o stwierdzenie, że takich możliwości lokalowych uczniom ze Skoszew pozazdrościć mogą ich rówieśnicy z wielu miast Polski.

       
         Oprócz przemówień dostojni goście przekazali na ręce pani dyrektor Okońskiej różnego rodzaju upominki. Wójt Gminy Nowosolna ufundował np. „Magiczny Dywan”, pierwszą polską podłogę interaktywną. Rzecznik Praw Dziecka pan Mikołaj Pawlak wręczył „Kodeks Praw Dziecka”, pan Krzysztof Półbrat z firmy P.P.H.U. Brat-Bud zobowiązał się przekazać na potrzeby szkoły dwadzieścia tysięcy złotych  a pani Joanna Skrzydlewska sto biletów dla uczniów na mecz żużlowy Orła Łódź.


         Po wysłuchaniu przemówień wszyscy obecni na  sali gimnastycznej,  obejrzeli program artystyczny przygotowany przez uczniów i przedszkolaków ze Skoszew. Dzieci wcielając się w redaktorów telewizyjnych, pracowników budowlanych i tych wszystkich, którzy przyczynili się do rozbudowy Szkoły Podstawowej w Starych Skoszewach, w sposób humorystyczny pokazali jak wyglądał proces powstawania nowych murów. Ostatnim oficjalnym elementem uroczystego otwarcia był pokaz laserów.

 

 

 

Podczas tego artystycznego widowiska zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele i uczniowie mogli śledzić prezentację ukazującą jak zmieniała się skoszewska szkoła na przestrzeni ostatniego stulecia. Po  tym niezapomnianym widowisku wszyscy udali się zwiedzać nowo wybudowane  pomieszczenia  i na pyszny poczęstunek.

Marcin Bartłoszewski

mini_20190305_122723.jpg

Zabawa karnawałowa w naszej szkole

20181220_141330.jpg

Przytul hejtera…

Każda osoba korzystająca z sieci Internet spotkała się zapewne wielokrotnie 
z obraźliwymi  materiałami typu tekst, grafika czy filmy skierowanymi do innych internautów. Treści te obrażają osoby korzystające z sieci, należą do nich  na przykład wyzwiska, wulgaryzmy czy obraźliwe komentarze. Mówimy wtedy
o hejtowaniu.  Jeśli te obraźliwe treści kierowane są pod adresem osób

o innym kolorze skóry, innej religii, narodowości czy sprawności fizycznej, to mówimy o mowie nienawiści.

„Przytul hejtera” to tytuł jednej
z piosenek, jakie usłyszeli uczniowie
z ósmej klasy z naszej szkoły na zajęciach z informatyki, kiedy to obyli szkolenie e-learingowe poświęcone tematyce hejtu na platformie edukacyjnej dla profesjonalistów
nt. ochrony dzieci młodzieży przed przemocą  (www.edukacja.fdds.pl).

Podczas szkolenia uczniowie zostali zapoznani z pojęciami hejt  i mowa nienawiści oraz konsekwencjami, jakie przynoszą te zjawiska. Zostały również zaprezentowane metody radzenia sobie z internetowym hejtem. Uczniowie dowiedzieli się także,  w jaki sposób zgłosić naruszenie standardów społeczności, zostały zaprezentowane wybrane przepisy prawa w tym temacie, dowiedzieli się, co grozi za hejtowanie
i używanie mowy nienawiści.

 

 Rozważaliśmy, czym ogólnie jest hejt
i czym różni się od mowy nienawiści, dlaczego hejterzy hejtują i dlaczego stanowi to aż tak poważny problem, co czuje ofiara, świadek i sprawca tego zjawiska , jak reagować na hejt.

Uczniowie klasy siódmej również odbyli szkolenie na platformie e-learngowej sieciaki.pl – Poznaj bezpieczny Internet (była to Misja 12 – Hejt).

Klasy piąte i szóste w bieżącym półroczu natomiast zgłębiały mechanizmy równie niebezpiecznego zjawiska w sieci – cyberprzemocy. W tym celu odbyły się dwa szkolenia na platformie sieciaki.pl- Świadek cyberprzemocy oraz Sprawca cyberprzemocy.

Po skończonych zajęciach zadaniem uczniów było przygotowanie plakatów „Hejtowi mówię NIE ” lub „STOP cyberprzemocy”.

 Została zorganizowana wystawa prac graficznych w pracowni informatycznej oraz na korytarzu szkolnym.

Mamy nadzieję, iż działania podejmowane w tym zakresie w stosunku do młodych osób poprawią  interpersonalne  relacje  użytkowników sieci, przyczynią się do stosowania sieciowej netykiety, będą rozwijały umiejętność empatii w stosunku do innych internautów, pokażą, jak bolesne mogą być zjawiska typu hejt, mowa nienawiści czy cyberprzemoc, a zatem zapobiegną wielu przykrym sytuacjom, a nawet nieszczęściom. Przyczynią się do tego, ze użytkowanie z sieci będzie przyjemne, bezpieczne i wartościowe.

Aneta Łyszcz

Zdjęcie (1).jpg

Podsumowanie akcji „Szlachetna Paczka” 2018 w SP w Starych Skoszewach

Ile dasz, tyle otrzymasz, czasem z najbardziej niespodziewanej strony. [Paulo Coelho]

W tym roku po raz trzeci we współpracy z wolontariuszami ze Stykowa wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”.  Tym razem świąteczny prezent przygotowywaliśmy dla pana Krzysztofa, dla którego los nie był do tej pory łaskawy.

 

Dzięki Państwa wsparciu i ofiarności udało się zaspokoić wszystkie deklarowane potrzeby (sucha żywność, środki czystości, ubrania, buty, pościel) w tym te najważniejsze: inwalidzki wózek akumulatorowy, który umożliwi mu samodzielne przemieszczanie się oraz bojler eklektyczny.  

 

Te dwie priorytetowe rzeczy zostały ufundowane przez indywidualnych darczyńców – rodziców uczniów naszej szkoły. Nasz świąteczny prezent liczył 41 paczek o łącznej wartości ponad 6 tys. zł!!!  Dary  zostały dostarczone do adresata podczas tzw. „weekendu cudów” 8-9 XII 2018,  czyli wielkiego finału, natomiast my możemy śmiało powiedzieć, że wcześniej w naszej szkole miał miejsce cały tydzień cudów! W ciągu zaledwie 7 dni skompletowaliśmy wszystko, co było wymienione w zgłoszeniu Szlachetnej Paczki! To wszystko dzięki wsparciu i  zaangażowaniu całej społeczności szkolnej.

8 grudnia 2018 r.  mieliśmy przyjemność gościć na strykowskim finale Szlachetnej Paczki, gdzie z rąk burmistrza p.   Witolda Kosmowskiego  otrzymaliśmy certyfikaty udziału w tym pięknym  przedsięwzięciu.

W imieniu Pani Dyrektor i Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej w Starych Skoszewach pragniemy podziękować wszystkim, którzy wsparli akcję „Szlachetna Paczka” zarówno finansowo, jak i rzeczowo.

 

 

Wszystkim Państwu dedykujemy słowa Papieża Franciszka „Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego” i my ten gest  ZROBILIŚMY!!!

Z całego serca DZIĘKUJEMY!!!

Monika Ruszkiewicz

SP w Starych Skoszewach

mini_20181207_092555.jpg

RYMcerze- projekt „Nie Zmarnuj Swojego Życia”

Nie Zmarnuj Swojego Życia, z takim programem 7.12.2018r. przyjechali do naszej szkoły RYMcerze tj. raperzy: Bęsiu (Łukasz Bęś) i DJ Yonas (Jonatan Blank). W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas V- VIII.  

 

Projekt miał na celu pokazanie młodzieży, że zawsze warto mieć swoje marzenia i realizować swoje pasje. Raperzy podczas półtoragodzinnego spotkania dzielili się swoją historią, opowiadając o tym jak wszelkiego rodzaju używki zawładnęły ich życiem, jak staczali się na dno, ·by się później od tego dna odbić.

 

Robią teraz to, co najbardziej kochają – tworzą muzykę, poprzez którą docierają do młodych ludzi, by ci nigdy nie wchodzili w mroczny świat uzależnień.

  Spotkanie przeplatane były utworami z autorskiej płyty „Nie Zmarnuj Swojego Życia”.

Projekt „Nie zmarnuj Swojego Życia” w całości został sfinansowany z budżetu Gminnej Komisji Rozwiazywania Problemów Alkoholowych. 

Monika Ruszkiewicz

mini_DSC_0607.JPG

Żywa lekcja historii

            24 października 2018 r. gościliśmy w murach naszej szkoły Pana Piotra Firkowskiego, który jest synem Pana Mirosława Firkowskiego - byłego więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych w Auschwitz, Neuengamme i Bergen Belsen.       

 

Podczas tej żywej lekcji historii młodzież obejrzała film dokumentalny, na którym utrwalone zostały wspomnienia świadka tamtych tragicznych czasów, mogła dotknąć obozowych artefaktów i posłuchać jak ciężki był los więźniów, przebywających w trzech wyżej wymienionych obozach. 

 
            Ten niezwykle barwny i dramatyczny przekaz nie tylko przypomniał cierpienia i trudy z jakimi musieli na co dzień zmagać się ludzie zlagrowani, ale był także ostrzeżeniem przed skutkami jakie niesie ze sobą totalitaryzm i wojna.

Marcin Bartłoszewski

DSC_0472.JPG

Warsztaty ekologiczne o wodzie…

W dniach 17.10-18.10 2018r. odbyły się w naszej szkole warsztaty ekologiczne w ramach projektu „Woda naszym skarbem” prowadzone przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”.

 

W klasach I-VI odbyły się warsztaty pn. „Niebieska Planeta”. Uczniowie poznali znaczenie wody dla organizmów żywych, dla funkcjonowania ekosystemów. Wspólnie zastanowili się, do czego zużywamy wodę w codziennym życiu oraz w jaki sposób ją zanieczyszczamy, ile wody zużywamy na co dzień i jak moglibyśmy ją oszczędzać.

 

Klasy VII i VIII uczestniczyły w warsztatach „Czysta woda prawem człowieka”. Podczas zajęć uczniowie uświadomili sobie, jaką rolę odgrywa woda w życiu pojedynczych ludzi oraz całych społeczności oraz jakie skutki niesie brak dostępu do czystej wody.

Uczniowie porównali swoją sytuację z sytuacją rówieśnika z Afryki subsaharyjskiej a następnie w grupach analizowali przyczyny i skutki dostępu do czystej wody w różnych częściach świata. Wspólnie szukali rozwiązań dla problemu dostępności wody na świecie

Aleksandra Frankenberg

IMG-20181007-WA0013.jpg

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2018

Dnia 28 września 2018r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w corocznej akcji „Sprzątanie Świata”. Pod opieką wyznaczonych nauczycieli uczniowie porządkowali teren wokół szkoły oraz w  pobliskich miejscowościach.  Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem „Akcja- segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”. Nasza szkoła przyłączyła się do zbiórki niepotrzebnych telefonów komórkowych organizowanej przez Fundację Nasza Ziemie. W sumie udało się zebrać 58 telefonów komórkowych.  Wszystkim zaangażowanym bardzo dziękujemy!

 

Aleksandra Frankenberg

PART_1537438096270.jpeg

Spotkanie z funkcjonariuszem policji!  

 

20 września 2018 r. odbyły się w naszej szkole, w oddziałach przedszkolnych
i w klasach I –III, spotkania z panem dzielnicowym asp. Sebastianem Sobczykiem z KPP w Koluszkach.  Podczas pogadanek z uczniami zostały przypomniane i utrwalone podstawowe zasady poruszania się po drogach publicznych oraz zachowania się w różnych sytuacjach życiowych, np. w przypadku spotkania z agresywnym psem.

Monika Ruszkiewicz- pedagog szk.

IMG-20181007-WA0041.jpg

Miasto Łódź dzięki wodzie…

Dnia 07.09.2018 r. klasy VII i VIII uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Kanału „Dętka” oraz Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi. Wycieczka odbyła się w ramach projektu „Woda naszym skarbem” i została współfinasowana ze środków WFOŚiGW w Łodzi.

Wycieczka do Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi miała na celu przybliżenie dzieciom przebiegu procesów oczyszczania i uzdatniania ścieków oraz przedstawienie roli procesu oczyszczania ścieków w ochronie środowiska naturalnego.

W Muzeum Miasta Łodzi uczniowie uczestniczyli w warsztatach pt.  „Z biegiem łódzkich rzek”, których celem było przedstawienie im wody jako czynnika stymulującego dynamiczny rozwój Łodzi jako ośrodka przemysłowego. Następnie odwiedzili Muzeum Kanału „Dętka” w którym poznali historię budowy łódzkich wodociągów i kanalizacji.

Aleksandra Frankenberg

20190531_192017 (Copy).jpg

Nocowanie w szkole

Z 31 maja na 1 czerwca br. w Szkole Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Starych Skoszewach dla uczniów klas pierwszych z okazji Dnia Dziecka odbyło się nocowanie. Nocowanie było połączone ze spotkaniem integracyjnym z rodzicami uczniów.

Cała impreza rozpoczęła się od niespodzianki, którą przygotowała uczennica klasy Ib - Julia Jóźwiak wraz ze swoim dziadkiem - Józefem Kurzejamskim. Na plac miedzy kościołem a cmentarzem w Starych Skoszewach przyjechało kilkunastu motocyklistów. Pięknymi motocyklami typu „chopper” zachwycały się nie tylko dzieci. Rodzice również byli pod wielkim wrażeniem. Chętni mogli nawet przejechać się na wybranym jednośladzie.

W drodze do szkoły w sklepie Skoszewianka czekały dla dzieci pyszne lody a w szkole już dla wszystkich grill. Rodzice przed zostawieniem swoich pociech na noc w szkole pomogli im w przygotowaniu „łóżeczek” w sali gimnastycznej.

Kiedy już rodzice opuścili szkołę rozpoczęła się dyskoteka, w czasie której przyjechał pod szkołę na sygnałach nieoznakowany radiowóz policyjny. Nie, nie... nie dlatego, że byliśmy za głośno. To była kolejna niespodzianka dla pierwszaków. Uczniowie mogli zapoznać się z pracą policjanta ruchu drogowego, wysłuchali również pogadanki nt. bezpieczeństwa, mogli wsiąść do radiowozu, pooglądać gadżety policyjne i powiedzieć coś do mikrofonu w radiowozie policyjnym.

W końcu rozpoczęła się długo oczekiwana przez dzieci noc w szkole. Pierwszoklasiści byli bardzo tym podekscytowani i dopiero około 24 wszyscy już spali. Ta noc była jednak krótka, ponieważ pierwsze pobudki były chwilę po 5 rano. Po porannej toalecie i porządkach w szkolnej świetlicy czekało dla wszystkich pyszne śniadanko. Po śniadanku rodzice zaczęli odbierać swoje szczęśliwe pociechy.

Kochane pierwszaczki jeszcze raz wszystkiego najlepszego za okazji Dnia Dziecka... samych cudownych chwil w życiu i dobrych ludzi dookoła siebie.

Serdecznie dziękujemy rodzicom oraz koleżankom z pracy - Marcie Karbowiak i Justynie Żeromińskiej za pomoc w organizacji imprezy, panu Józefowi Kurzejamskiemu i jego kolegom za motocyklową atrakcję i słodką niespodziankę, Wydziałowi Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji za uatrakcyjnienie Dnia Dziecka naszym wychowankom.

Ewa Szubert

Agnieszka Marciniak

20190517_113539 (Copy).jpg

Zostań Superbohaterem! - pomagamy

        Poruszające słowa widniejące na plakacie przygotowanym przez uczniów klasy VII „WSPIERAMY TO, CO KOCHAMY” stanowiły zapowiedź już czwartej z kolei, corocznej  akcji charytatywnej na rzecz Dzieci z Domu w Łodzi.

 

Dom w Łodzi to jedyne w skali kraju takie miejsce, w którym przewlekle chore, porzucone przez rodziców dzieci mają zapewnioną całodobową opiekę medyczną i codzienną rehabilitację, którego pracownicy tworzą bezpieczne dla nich miejsce,  gdzie  dzieci pokonują swoje trudności, rozwijają pasję, spełniają marzenia i do tego są kochane.

My również staramy się w tym pomagać.

 

W bieżącym roku w dniu 17 maja uczniowie klasy VII wraz z rodzicami przygotowali wspaniałe słodkości, dzięki którym udało nam się zebrać kwotę 379,70 zł. Środki te zostaną przeznaczone na wakacyjny  wyjazd dzieci do Dąbek (na paliwo).

Pragniemy podziękować wszystkim darczyńcom oraz osobom zaangażowanym w tę akcję. Dziękujemy za Wasze Wielkie Serca!

Aneta Łyszcz - wychowawca wraz z uczniami klasy

received_2279924628768524.jpeg

Warsztaty z fizyki

 

W ramach rozwoju zainteresowań naukami ścisłymi pojechałam z grupą uczniów klas VII i VIII na wykłady i pokazy na Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ pt. „ Podróż od magii do nauki”.

 

Chciałabym przedstawić całość oczyma uczennicy, jednej z uczestniczek.

„ W środę 12 czerwca uczniowie naszej szkoły pojechali na wykłady, doświadczenia na wydział fizyki. Spotkanie miało na celu zainteresować młodzież fizyką poprzez pokazanie różnych  niezwykłych eksperymentów. W wykładach uczestniczyli gimnazjaliści i klasy VII oraz VIII.

 

Już na wejściu mogliśmy zobaczyć wspaniały pokaz doświadczeń optycznych, dowiedzieliśmy się także ciekawych informacji na temat cieczy nienewtonowskich. Zgłębialiśmy również tajemnice piorunów. Mieliśmy nawet szansę wytworzyć błyskawice.

Wykładowcy pokazywali nam różne doświadczenia np. dotyczące elektrostatyki.

 

Studenci mieli swoje stoisko, gdzie pokazywali „inteligentne” roboty, które własnoręcznie zrobili. Mieliśmy szansę poznać historię i własności największego wynalazku ludzkości – koła. Mogliśmy również pobawić się w detektywów dzięki termowizji i noktowizji. Wszyscy obecni byli zachwyceni i na pewno dowiedzieli się wielu nowych informacji. Czekamy z niecierpliwością na następny wyjazd! ”.

Bardzo cieszy mnie taki odbiór i również z niecierpliwością czekam na zorganizowanie kolejnego wyjścia.

 

Zosia Brzezińska

Monika Mirys

o9.jpg

Marzec to miesiąc, w którym przypada  m. in. Dzień Matematyki, Dzień liczby Pi oraz rocznica urodzin Alberta Einsteina.  W związku z tym  w naszej szkole odbyły się tym razem dwa tygodnie matematyczne . Wbrew pozorom czas ten cieszy się zainteresowaniem uczniów mimo iż matematyka dla wielu wydaje się zbyt trudna.

Naszą zabawę zaczęliśmy 11 marca, kiedy to wylosowani uczniowie mogli poprowadzić lekcję matematyki .

Następny dzień to –„ Szkolny Turniej Szachowy I-III ‘’.

I miejsce – Paweł P.

II miejsce – Tomek P.

III miejsce –Dominik J.

Nie mogło też zabraknąć „Mistrza Tabliczki Mnożenia”.

I miejsce  kl. II – Filip P.

I miejsce kl. III – Julian G.

I miejsce kl. IV-VI  –Patrycja K.

I miejsce kl. VII – VIII – Mateusz M.

14 marca w zapisie amerykańskim to 3 miesiąc 14 dzień czyli 3, 14, a to liczba .

Tego dnia zatem była kawiarenka Pi z pysznymi ciasteczkami i babeczkami oraz konkurs pamięciowy na rozwinięcie tej liczby.

I miejsce – Martyna K. ( 110 miejsc po przecinku)

II miejsce – Paweł P.  ( 102 miejsca po przecinku )

III miejsce –  Marysia Rz. ( 101 miejsc po przecinku )

Również tego dnia był pokaz doświadczeń dla być może przyszłych uczniów naszej szkoły .

Na zakończenie pierwszego tygodnia  klasy zamieniły się w pokoje zagadek, gdzie uczniowie odczytywali kody QR, by dostać pakiet zadań i kolejne wskazówki do logicznych zagadek, a na koniec zastosować zdobyty szyfr, by otworzyć  kłódkę.

Drugi tydzień owocował w rozstrzygnięcie Mistrza Tabliczki Mnożenia oraz konkurs układania Kostek Rubika na czas.

I miejsce 3x3x3 -  Martyna K.

I miejsce Pyraminx  - Daniel P.

I miejsce 4x4x4 i Megaminx (12 ścian) - Wiktoria P.

Nie zabrakło też konkursu plastycznego „ Koszulka matematyczna”.

I miejsce – Szymon L.

II miejsce – Julia R

III miejsce – Jakub Ż.

Marzec to również  czas konkursu matematycznego „ Kangur” .

W naszej szkole 59 osób zmagało się 21 marca z zadaniami matematycznymi.

Podczas tych tygodni matematycznych realizowany był też projekt „ Ciekawa bryła i haft matematyczny”.

Przepiękne prace uczniów ozdabiają do tej pory szkolny korytarz.  W międzyczasie uczniowie mogli również  spędzić przerwy na układaniu kostek Rubika czy grach kieszonkowych.

Zwieńczeniem tych dwóch tygodni był Wieczór Gier Logicznych.

Przyszło sporo dzieci . Bardzo szybko i z uśmiechem minął Nam ten wieczór.

Bardzo dziękuję za udział w konkursach, projekcie i  za wspólną zabawę . Jeszcze raz gratuluję zwycięzcom i zapraszam za rok 

Mirys Monika

mini_20190314_181101.jpg

DZIEŃ OTWARTY

W S.P. IM. WŁADYSŁAWA JAGIEŁŁY

W STARYCH SKOSZEWACH

W Szkole Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Starych Skoszewach dnia 14 marca 2019r., odbył się Dzień Otwarty. Każdy, kto chciał zapoznać się z bazą lokalową, dowiedzieć się co ciekawego dzieje się w naszej szkole miał okazję na własne oczy wszystko zobaczyć.

Wydarzenie to cieszyło się dużym zainteresowaniem. Rodzice, przedszkolaki oraz przyszli uczniowie klas pierwszych, ale nie tylko licznie wstawili się tego dnia w nasze szkolno – przedszkolne mury.

Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Zofia Okońska przygotowaną prezentacją, która zawierała dotychczasowe osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze szkoły, jej zwyczaje i tradycje oraz ofertę przeznac

zoną dla każdego poziomu nauczania. W swoim wystąpieniu Pani Dyrektor opowiedział o nowoczesnej bazie dydaktycznej (pracownie językowe, pracownie przedmiotowe wyposażone w projektory i tablice multimedialne) oraz sportowej (duża sala gimnastyczna, boisko), nowoczesny kompleks przedszkolny oraz stołówka. Zwróciła uwagę na wysoki poziom bezpieczeństwa, który mógł zostać osiągnięty poprzez zastosowanie monitoringu.


Pani Dyrektor zapewniła licznie przybyłych rodziców wraz ze swoimi pociechami, że kadra pedagogiczna jest przygotowana do pracy z młodzieżą w wieku dojrzewania, jak i z najmłodszymi uczniami. Wieloletnie doświadczenie, wysokie kwalifikacje nauczycieli oraz indywidualne podejście do ucznia pozwoliło osiągnąć dużej liczbie uczniów zaszczytne tytuły laureatów i finalistów wojewódzkich konkursów przedmiotowych. Wynik corocznego egzaminu zapewnia naszym absolwentom miejsca w bardzo dobrych szkołach województwa. 

Uczniowie naszej szkoły czują się bezpiecznie, mają wsparcie pedagogów i mogą korzystać z szerokiej gamy zajęć pozalekcyjnych – było to doskonale widoczne na prezentacjach przygotowanych przez uczniów klasy VIII: Wiktorię P., Karola P. oraz Aleksandrę R. i Zofię B.

Oferta została tak przygotowana, aby każdy uczeń znalazł coś dla siebie. Młodzi ludzie w naszej szkole mogą rozwijać swoje uzdolnienia językowe z zakresu języka angielskiego i niemieckiego.

Oprócz kół przedmiotowych i zajęć przygotowujących do egzaminu/sprawdzianu po szkole podstawowej można znaleźć w ofercie wiele atrakcyjnych zajęć: artystycznych, sportowych, rozbudzających wyobraźnię oraz zdolności manualne.

Pani Dyrektor zapewniła rodziców, że placówka od września będzie serwowała własne obiady, a świetlica szkolna będzie otwarta w dogodnych dla nich godzinach.
Na koniec dyrektor wraz z kadrą podziękowali za przybycie i zaprosili młodych gości do współtworzenia naszej szkoły. 

Po prezentacji rodzice i uczniowie udali się na zwiedzanie budynku szkoły i specjalnie przygotowane dla nich zajęcia.

  • Gry i zabawy dla przedszkolaków i pierwszaków.

  • Gry i zabawy na świetlicy z wykorzystaniem interaktywnego „Magicznego dywanu”.

  • Doświadczenia w „Salonie Młodych Odkrywców”.

  • Prezentacja wykorzystania sprzętu i pomocy w pracowni językowej.

  • Pokaz druku 3 D w pracowni informatycznej.

  • Konsultacje dla rodziców z pedagogiem, psychologiem szkolnym i logopedą.

Zajęcia te były nie tylko wspaniałą zabawą, ale zainspirowały dzieci do twórczego myślenia, rozwijania zainteresowań i wyrabiania postaw społecznych.
Przedszkolakom wiele radości sprawiły zabawy w nowoczesnych, odpowiednio dla nich przygotowanych salach.

Każdy gość otrzymał drobny upominek.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i mamy nadzieję do zobaczenia we wrześniu.

 Agata Choła
 

IMG_1128.JPG

Wykłady na Uniwersytecie Łódzkim

Instytut Kreatywnej Biologii to cykl spotkań młodzieży z nauczycielami akademickimi Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.  Nasi uczniowie kolejny już rok biorą udział w tym projekcie.  Dnia 1 lutego uczestniczyli w wykładach pt. „Potęga epigenetyki, czyli jak poprawić działanie genów wybierając odpowiedni styl życia” oraz „Nieopisana różnorodność życia, czyli Galapagos za oknem”. Uczniowie poznali przykłady jak zdrowy i niezdrowy styl życia zmieniają aktywność genów i jakie są tego konsekwencje dla organizmu człowieka. Dowiedzieli się także jak niezwykłe procesy ewolucyjne możemy odkryć, nie tylko w dalekich tropikach, ale również w Europie, a nawet "tuż za miedzą".

Aleksandra Frankenberg

IMG_20181212_102828763_HDR.jpg

Dnia 12go grudnia klasy piąte  pojechały do EC1 w Łodzi, gdzie odbyły się warsztaty z tabliczki mnożenia i wystawa pyłków. Po podziale na grupy rozpoczęła się zabawa w świecie liczb, a równolegle przygoda w krainie pyłków. Podczas kiedy jedna klasa zmagała się z tabliczką mnożenia, druga szukała odpowiedzi na zagadki ukryte w kodach QR.

 

Pierwszym zadaniem warsztatów matematycznych było na podstawie kodowania rozwiązać skomplikowane działania . Wywołało to wiele uśmiechu, gdy wyniki niemalże magicznie się potwierdziły  J. Innym urozmaiceniem były memory matematyczne. Niektórzy podjęli się puzzli wymagających sprytu i biegłego liczenia oraz przede wszystkim współpracy.  

Na zakończenie tej części można było spróbować swoich sił sam na sam z tabliczką mnożenia. Wbrew pozorom nikt się nie nudził, nawet kilka osób poprosiło o zadania „na wynos”.  

Później grupy się wymieniły.

Wystawa pyłków poza urokiem samym w sobie , przyciągała powiększonymi pyłkami druku 3D co dawało wspaniały efekt. Ponadto niektóre stanowiska wabiły zapachem. 

 

Drobna rywalizacja w rozwiązywaniu krzyżówki pobudziła do poszukiwania ukrytych informacji , byli i tacy co wpisywali łacińskie nazwy by jak najszybciej poznać hasło J   Grupy spotkały się na wspólnym zwiedzaniu . Wiele emocji wzbudziła produkcja energii czy ciekawe przedstawienie urządzeń elektrycznych. Zwieńczeniem wyjazdu była gra kocioł , gdzie przy okazji najlepszą zabawą okazał się hologram i para wodna J  

Pełni  energii wróciliśmy do szkoły z nadzieją na kolejny ciekawy wyjazd.

 

Monika Mirys

mini_DSC_0641.JPG

Akcja „Rekord dla Niepodległej”

 

         Uczniowie naszej szkoły odpowiedzieli na apel Ministerstwa Edukacji Narodowej
i  przyłączyli się do akcji „Rekord dla Niepodległej”. W piątek 9 listopada dokładnie o godzinie 11.11   wraz z nauczycielami odśpiewali 4-zwrotkowy hymn narodowy. „Mazurek Dąbrowskiego”, który rozbrzmiewał w murach sali gimnastycznej sprawił, że społeczność naszej szkoły nie tylko w piękny sposób uczciła setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, lecz także wszyscy poczuliśmy się jedną , biało-czerwoną rodziną.

Marcin Bartłoszewski

DSC_1418.JPG

Pasowanie na pierwszoklasistę

Dzień Patrona - ślubowanie i pasowanie uczniów klas pierwszych w Szkole Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Starych Skoszewach

 

Dzień 29 listopada 2018 roku to ważna data w życiu naszej szkoły - to Dzień Patrona. Z tej okazji 33 uczniów klas pierwszych zdało swój pierwszy szkolny egzamin i zostało pasowanych na uczniów Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Starych Skoszewach.

Uroczystość ślubowania odbyła się w sali gimnastycznej, która na ten dzień przybrała wygląd zamku króla Władysława Jagiełły. Obok króla nie zabrakło królowej, rycerza, doradców króla i dam dworu.

Uczniowie klasy Ia i Ib przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje wiadomości i umiejętności, jakie zdobyli przez pierwsze miesiące pobytu w szkole - śpiewając piosenki, tańcząc, recytując wiersze, wykonując zadania doradców króla.

Naprawdę dali z siebie wszystko!

Kulminacyjnym punktem było uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły:

„Będę dobrym kolegą i uczniem.

Będę kochał swoją ojczyznę.

Będę dbał o dobre imię swojej klasy i szkoły.

Będę sumiennie wypełniał obowiązki uczniowskie.

Będę przestrzegał obowiązujących w szkole zasad i regulaminów.

Swoją postawą i zachowaniem będę wzorem dla innych.

Będę przynosił radość i zadowolenie swoim rodzicom”.

Następnie uczniowie zostali pasowani przez panią Dyrektor - Zofię Okońską na uczniów Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły jak na zamku przystało przy pomocy rycerskiego miecza.

W uroczystości wziął udział wójt Gminy Nowosolna - Piotr Szcześniak, który złożył pierwszakom gorące gratulacje, życzył wielu sukcesów w dalszym zdobywaniu wiedzy oraz wraz z panią Inspektor do spraw Oświaty - Elżbietą Bednarską wręczył upominki.

Na zakończenie dzieci przeczytały list do rodziców i wręczyły im serca z tekstem listu. Rodzice również odczytali list i przekazali swoim pociechom pamiątkowe medale.

Na koniec uroczystości wychowawczynie obdarowały dzieci pamiątkowymi dyplomami. Potem odbył się słodki poczęstunek, który przygotowali rodzice.

Wszystkim pierwszoklasistom życzymy sukcesów w nauce i jak najlepszych wyników na pierwszym szklonym świadectwie.

Agnieszka Marciniak

Ewa Szubert

          

i

mini_20181024_095414.jpg

Akcja „100 wyprawek dla polskich dzieci na Kresach…”

 

Na przełomie września i października 2018r. szkoła została zaproszona do wzięcia udziału
w akcji zbierania przyborów szkolnych i artykułów papierniczych w ramach działania „100 wyprawek dla polskich dzieci na Kresach na Stulecie Odzyskania Niepodległości, od młodzieży z województwa łódzkiego”.

 

Całym przedsięwzięciem koordynował nauczyciel z IV LO w Łodzi p. Marusz Bojanowski pod honorowym patronatem Łódzkiego Kuratora Oświaty pana dr. Grzegorza Wierzchowskiego, Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Łodzi oraz patronatem medialnym Telewizji Polskiej Łódź 3 oraz Radia Łódź.

Oczywiście na apel odpowiedzieli zarówno uczniowie szkoły jak i wychowankowie trzech oddziałów przedszkolnych. W sumie zebraliśmy 6 kartonów, w których znalazło się wszystko to, co jest niezbędne każdemu dziecku w szkole: zeszyty (201 szt.), długopisy (231 szt.), bloki rysunkowe, farby, kredki, mazaki, plasteliny, kleje, nożyczki, ołówki, plecaki szkolne, tablica korkowa, piórniki, i wiele, wiele innych materiałów papierniczych. Zebrane rzeczy zostały dostarczone w dniu 5 października do IV LO.

 24 października 2018 r. reprezentacja naszych szkolnych wolontariuszy z kl. VII
w składzie: Gabriela Jaroszewska, Weronika Męcina, Kinga Prusinowska i Wojciech Wiśniewski wraz
z wolontariuszami z całego województwa łódzkiego wzięła udział w uroczystym finale akcji, który miał miejsce w IV LO w Łodzi.

 

W uroczystości wzięli udział: przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Łodzi, przedstawiciel IPN-u oddział w Łodzi, przedstawiciel Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej oraz goście ze Lwowa, z Polskiego Radia Lwów. Ci ostatni szczególnie podziękowali wszystkim  za zaangażowanie i pomoc z zebraniu darów dla polskich dzieci, dla których pomoc z kraju jest nie tylko bardzo potrzebna ze względów materialnych, ale też daje ludziom tam żyjącym poczucie, że my rodacy, mieszkający w Polce nie zapominamy o nich.

Po części oficjalnej przybyła młodzież zabrała się do wielkiego sortowania, liczenia i pakowania zgromadzonych prezentów , by następnie mogły one trafić do polskiej społeczności  na Kresach.

Poniżej przedstawimy Państwu foto- relacje z podsumowania akcji.

W imieniu Dyrekcji i nauczycieli i uczniów  serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom. Cieszymy się, że dzięki Państwa zaangażowaniu mogliśmy włączyć się w ogólnopolską inicjatywę uczczenia 100- lecia Odzyskania Niepodległości.

                             Monika Ruszkiewicz

mini_IMG-0829.JPG

Wycieczka „W poszukiwaniu wody”

Dnia 11.10.2018r klasy Va i Vb uczestniczyły w wycieczce do Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów oraz do Muzeum techniki PGE Giganty Mocy. Wycieczka odbyła się w ramach projektu „Woda naszym skarbem” i została współfinasowana ze środków WFOŚiGW w Łodzi.

W kopalni węgla uczniowie poznali blaski i cienie wydobycia węgla brunatnego. Przedstawiony został wpływ budowy kopalni na stosunki wodne regionu i sposoby ochrony wód (oczyszczanie wód kopalnianych).

Po zwiedzaniu kopalni odwiedzili interaktywne muzeum PGE Giganty Mocy w którym poznali gatunki zwierząt zamieszkujących ciepłe morze jurajskie 200 mln lat temu na terenie obecnego Bełchatowa oraz sposób powstawania skamieniałości. Przedstawione zostały procesy powstawania węgla kamiennego i wytwarzania  z niego energii elektrycznej.

Aleksandra Frankenberg

mini_20181009_120348.jpg

Tatry - Kraków - Wadowice-

Szlakiem Jana Pawła II

 

40 rocznica wyboru Polaka, Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową była nieodpartym bodźcem dla odwiedzenia tych miejsc „ gdzie wszystko się zaczęło”.

Dni 9 - 11 października dla 20 uczniów naszej szkoły były przepełnione poznawaniem, przeżywaniem ścieżek naszego kochanego Rodaka.

W pierwszym dniu odwiedziliśmy Kraków, gdzie zrozumieliśmy znaczenie tego miasta dla historii Polski oraz jego obecności w życiu Papieża.

Nie zabrakło również spotkania ze smokiem wawelskim w jego jamie oraz poza nią, gdy pokonany zionął ogniem.

Po radosnym wolnym czasie udaliśmy się do ośrodka Adasiówka, w Gliczarowie w Tatrach, gdzie czekał na nas smaczny ciepły posiłek i ciasto.

Mimo zmęczenia dzieci wykazały się nadzwyczajną kondycją do lekko przesuniętej  godziny ciszy nocnej.

Następny dzień to już inny charakter wycieczki. Totalna dominacja gór. Po bardzo obfitym śniadaniu udaliśmy się na ponad 3-godzinną wędrówkę górską na Rusinową Polanę oraz odwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej, Królowej Tatr.

Po kontakcie z żywą naturą odwiedziliśmy również Muzeum Przyrodnicze w Zakopanem, gdzie w bardzo interesujący i nowoczesny sposób pokazana jest niezwykła przyroda Tatrzańskiego Parku Narodowego. Idea muzeum zakłada aktywne uczestnictwo dzieci w poznawaniu przyrody.

Potem mała przerwa na zakupy i powrót do ośrodka, gdzie dzieci ze smakiem zjadły obfity obiad.

Wieczór ( zielona noc) był jeszcze bardziej rozbudowany. Po intensywnym bieganiu wokół ośrodka i grze w piłkę nożną dzieci pokazały wysoki poziom gry w bilard, ping - ponga i piłkarzyki. Zaskoczyły również wszechstronną wiedzą podczas konkursu z różnych dziedzin   

( od geografii do przepisów z piłki nożnej). Potem „ odprężały się” w swoich pokojach, dzieląc się wrażeniami. Późniejsza cisza nocna niestety, przerwała, te miłe chwile.

Kolejny dzień - to już wyjazd w kierunku Skoszew. Po śniadaniu i spakowaniu się wyruszyliśmy do Zakopanego, gdzie na Krupówkach dzieci miały możliwość pospacerować i kupić prezenty dla siebie i najbliższych. Po drodze zjedliśmy obiad.

Kolejnym miejscem były Wadowice, tak bardzo związane z życiem Karola Wojtyły. W Wadowicach odwiedziliśmy wspaniałe, nowoczesne Muzeum Jana Pawła II w domu, w którym mieszkał do 18 roku życia. Odwiedziliśmy również Bazylikę, sanktuarium tak bliską w dzieciństwie i młodości Karolowi. Zobaczyliśmy również w Rynku Głównym inne miejsca związane z życiem Papieża. Oczywiście nie mogło zabraknąć tradycyjnych kremówek papieskich oraz czasu wolnego na kupowanie pamiątek i dewocjonaliów.

Podróż do domu była bardzo radosna. Dzieci podziwiały piękne widoki i kolory skąpane w słońcu oraz śpiewały piosenki.

Ostatnia godzina to już czas radosnego oczekiwania na spotkanie z rodzicami i bliskimi. Wróciliśmy do szkoły zadowoleni, z wiedzą i nowymi doświadczeniami.

Pogoda podczas całej wyprawy była wymarzona, ponad 20 stopni Celsjusza.    

 

                                                                                              Aleksandra Szubert                   

IMG_2033 (Copy).jpeg

Pierwsze zajęcia w ramach koła informatyczno-technicznego za nami. 

Zobaczylismy jak można połączyć naukę z zabawą. Nauka nie musi być trudna, nawet matematyka wydaje się łatwiejsza gdy widzi się jej praktyczne zastosowanie. 

Cezary Zagajewski

IMG-20181007-WA0106.jpg

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

 

Dnia 04.10. 2018r. odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Poprzedzone były one debatą przedwyborczą, w trakcie której kandydaci prezentowali swoje programy. Udział w głosowaniu wzięło 210 uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły.

 A oto wyniki głosowania:

  1. Filip Marszałek kl. Va – Przewodniczący Samorządu

  2. Julia Piotrowska kl. VIa - Zastępca

  3. Wiktoria Prusinowska VIII - Sekretarz

 

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia!!!

 

Aleksandra Frankenberg

IMG-20181007-WA0140.jpg

EUROPEJSKIE DNI PTAKÓW

Od trzech lat w pierwszy weekend października uczniowie z koła ornitologicznego uczestniczą w akcji Europejskie Dni Ptaków. Jest to największa ptasia impreza w Europie i na świecie, gdy w te same dni, we wszystkich krajach grupy miłośników ptaków wychodzą je wspólnie obserwować i poznawać, a dzieje się to w okresie niezwykłego zjawiska, jakim są jesienne wędrówki ptaków. Co roku impreza poświęcona jest innemu gatunkowi ptaka. W tym roku był to żuraw.

Uczniowie naszej szkoły  wraz z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków uczestniczyli w akcji, licząc ptaki przelatujące nad Zbiornikiem Jeziorsko.  Udało się zaobserwować ponad 40 gatunków ptaków (m.in. żurawie, bieliki, czajki, czaple, siewki i mewy). Wycieczka była udana – dopisała pogoda, humory i różnorodność ptaków.

Aleksandra Frankenberg

part000001001.jpeg

Sport Sport Sport

Dla uczniów i uczennic ze szkoły w Starych Skoszewach bardzo pięknie rozpoczął się nowy sezon lekkoatletyczny.Dnia 28.09.2018r. pojechaliśmy na zawody do Kleszczowa.W różnych konkurencjach na stadionie rywalizowało ponad 500 uczestników z wielu okolicznych miejscowości.Zawody rozpoczęły się biegiem na 60m dziewcząt i w tej konkurencji nasza uczennica Nela Sondej z klasy VIb zdobyła srebrny medal.


Następnie odbyły się biegi na 100m,200m i 300m. Konkurencja biegu na 200m chłopców również okazała się szczęśliwa, srebrny medal w pięknym stylu wywalczył Michał Florczak z klasy VIa. Jak się później okazało nasza ekipa dopiero się rozkręcała, gdyż kolejny medal zdobyliśmy w biegach długich. Niezwykle utalentowany uczeń Daniel Pacyna z klasy Vb w biegu aż na 1000m zdobył brązowy medal.Bardzo dobrze rozłożył siły i na ostatnich metrach szedł jak "burza" wyprzedzając swoich rywali.


Bardzo zacięcie walczyli wszyscy uczniowie i uczennice ze szkoły w Starych Skoszewach, którzy pojechali na zawody.Były jeszcze rzuty piłeczką palantową i bardzo widowiskowa sztafeta szwedzka. Bardzo zmęczeni,zarazem szczęśliwi i bogatsi o trzy medali wróciliśmy do szkoły.Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Kamila Woźnicka

Październik – Miesiąc Ważenia Tornistrów

 

Aby zmniejszyć ciężar plecaków Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej ogłosiła 1 października Ogólnopolskim Dniem Tornistra, a cały październik – Miesiącem Ważenia Tornistrów.  W naszej szkole ważenie tornistrów  rozpoczęło się 1 października.

  W klasach I najcięższy plecak ważył – 4,3 kg, w kl. II -  4,48 kg, w kl. III – 4,84, w kl. IV – 7,6 kg, w kl. V – 7,8 kg, w kl. VI- 9,2 kg, w VII – 7,3kg , w VIII- 8 kg. Podane dane nie dotyczą plecaków typu wózek.

  W związku z akcją  ważenia tornistrów uczniowie otrzymali informację, że waga tornistra nie powinna przekraczać 10 do 15% masy ciała ucznia, a starsi uczniowie nauczyli się obliczyć dopuszczalną wagę tornistra.

Ponadto uczniowie dowiedzieli się, że:

- tornister powinien posiadać ergonomiczną, odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców.

- ciężar powinien być rozłożony symetrycznie.

- cięższe rzeczy powinny być umieszczone na dnie, a lżejsze wyżej.

- tornister powinien mieć równe, szerokie szelki.

- długość szelek powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców.

- zalecane jest dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej.

- tornister należy nosić na obu ramionach.

 W minionym miesiącu zostały również przeprowadzone przez nauczyciela gimnastyki korekcyjnej, fizjoterapeutę ( p. J. Żeromińska) pogadanki i prezentacje multimedialne dotyczące skutków noszenia zbyt ciężkich plecaków.

  Mamy nadzieję, że przeprowadzone działania wpłyną na zmniejszenie wagi tornistrów, a tym samym zapobiegną wadom postawy naszych uczniów. Jednocześnie liczymy na wsparcie rodziców, którzy poprzez kontrolowanie zawartości tornistra swoich dzieci mogą zapobiec zabieraniu do szkoły zbędnych rzeczy.

 

I.Kosińska

Gwiazdkowa zabawa z Mikołajem

 

W czwartek 6 grudnia 12 dzieci z naszej szkoły uczestniczyło w ,, Gwiazdce” dla dzieci, zorganizowanej przez Zakon Rycerski Swiętego Jerzego Męczennika.

Spotkanie prowadziły dwie miłe panie, które śpiewały, tańczyły z dziećmi i przeprowadzały konkursy. Panował nastrój radosnej zabawy.

Dzieci z entuzjazmem przywitały długo oczekiwanego Mikołaja, który nawiązał wspaniały kontakt z roztańczonym korowodem.

Paczki były duże, że niektórym obdarowanym trudno było je nieść. Nie zapomniał również o dzieciach, które nie mogły uczestniczyć w tych radosnych chwilach.

Imprezę zakończył smaczny poczęstunek.

 

                                                                                                              Aleksandra Szubert

bottom of page