ERASMUS+

Zostań Superbohaterem! - pomagamy

Poruszające słowa widniejące na plakacie przygotowanym przez uczniów klasy VII „WSPIERAMY TO, CO KOCHAMY” stanowiły zapowiedź już czwartej z kolei, corocznej  akcji charytatywnej na rzecz Dzieci z Domu w Łodzi.

 

Dom w Łodzi to jedyne w skali kraju takie miejsce, w którym przewlekle chore, porzucone przez rodziców dzieci mają zapewnioną całodobową opiekę medyczną i codzienną rehabilitację, którego pracownicy tworzą bezpieczne dla nich miejsce,  gdzie  dzieci pokonują swoje trudności, rozwijają pasję, spełniają marzenia i do tego są kochane.

My również staramy się w tym pomagać. W bieżącym roku w dniu 17 maja uczniowie klasy VII wraz z rodzicami przygotowali wspaniałe słodkości, dzięki którym udało nam się zebrać kwotę 379,70 zł. Środki te zostaną przeznaczone na wakacyjny  wyjazd dzieci do Dąbek (na paliwo).

Pragniemy podziękować wszystkim darczyńcom oraz osobom zaangażowanym w tę akcję. Dziękujemy za Wasze Wielkie Serca!

Aneta Łyszcz - wychowawca wraz z uczniami klasy VII

Wizyta partnerska w Portugalii w ramach projektu Erasmus+

W ramach działań związanych z realizacją projektu „Toolerance – let`s use digital tools to talk about tolerance” reprezentacja złożona z  6 uczniów  i 3 nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Wł. Jagiełły w Starych Skoszewach udała w dniach 24- 30 marca z wizyta partnerską do szkoły w Portugalii (Santa Maria da Feira, AGRUPAMENTO VERTICAL DE ESCOLAS DE ARGONCILHE).  Uczniowie uczestniczący w tej wizycie pragną podzielić się wrażeniami.

     ,,Erasmus+’’ – Portugalia- okiem uczestnika

       Nasza podróż do portugalskiej szkoły w Santa Maria de Feira rozpoczęła się w niedzielę 24 marca. O godzinie 3.00 w nocy wszyscy spotkaliśmy się obok szkoły i pojechaliśmy prosto na lotnisko Chopina w Warszawie. Lot mieliśmy około godziny 7.00. Na miejscu w Porto byliśmy o 12.00. Podróż była bardzo spokojna. Na  lotnisku w Porto oczekiwała na nas koordynatorka pani Maria i bus, który zawiózł nas do hotelu Dos loios, znajdującego się w Santa Maria de Feira.

 

Na miejscu odebraliśmy swoje klucze i mogliśmy chwilę odpocząć w pokojach. Czekaliśmy również na drużyny z innych krajów, ponieważ w pokojach mieszkali uczniowie z różnych państw (pokoje 3-osobowe oraz 4-osobowe). Nasza grupa poszła zwiedzić  miejscowość, w której byliśmy oraz na kolację. Następnego dnia miało miejsce oficjalne spotkanie w miejscowej szkole, w czasie którego  prezentowane były wcześniej przygotowane informacje o danym kraju i szkole. Mogliśmy również zobaczyć szkołę, w której miejscowa młodzież uczy się . Na lunch podano typowe dania portugalskie, które nie każdemu smakowały, ale moim zdaniem były nawet dobre. Następnie pojechaliśmy do tzw. „maluchów” czyli do przedszkola.

 

Zobaczyliśmy dzieci, które już od najmniejszych lat uczą się m.in. położenia państw na mapie Europy. Widzieliśmy masę rysunków o tolerancji, również dostaliśmy przesłodkie breloczki wykonane z korka  właśnie przez przedszkolaków. Całe przedszkole było bardzo ładne i osobiście mi się podobało. Ostatnim miejscem, które w tym dniu odwiedziliśmy była  szkoła podstawowa, w której były dzieci w wieku około  10 lat. W jednej z klas   mogliśmy zobaczyć jak dzieci się uczą, zajrzeć do zeszytów, do książek itd. Miło nam   było, kiedy dzieci podchodziły do nas pytając z jakiego kraju jesteśmy lub jak mamy na imię, ile mamy lat itd. Te rozmowy były doskonałą okazją i dla nas i dla nich na „szlifowanie” naszego angielskiego. Po całym ciekawym dniu udaliśmy się do hotelu, a później na uroczystą kolację powitalną.        

                                                                                                                                                                                                                     

  We wtorek 26 marca  po śniadaniu poszliśmy do miejscowego  Urzędu Miasta i muzeum gdzie opowiedziano nam  o miejscowości Santa Maria de Feira.    Potem poszliśmy na obiad, a później chodziliśmy chwilę po mieście  odpoczywając w pięknym słońcu. Następnie wybraliśmy się na warsztaty, na których pokazywano nam jak robić specjalny rodzaj miejscowego słodkiego chleba, który nazywa się Fogaça,.  Po całym dniu udaliśmy się do hotelu i na  kolację. Następnego dnia pojechaliśmy do Muzeum Papieru. Obejmuje ono trzy budynki starych fabryk papieru. To muzeum poświęcone jest  produkcji papieru z bawełny , z przestrzenią ręcznej produkcji i przestrzenią przemysłową, w której pokazano nam proces produkcji.

 

Pan przewodnik krok po kroku pokazywał nam jak się produkuje ten papier. Następnie wybraliśmy się na plażę nad ocean. Po obiedzie zwiedzaliśmy miejscowy zamek z czasów średniowiecza. Bardzo mi się tam podobało, ponieważ mieliśmy bardzo ciekawe zajęcia oraz zabawy w formie rycerskich turniejów. W czwartek wyruszyliśmy do Muzeum Korka, gdzie sami mogliśmy dotknąć i zobaczyć jak produkuje się  korek. Bardzo mi się tam podobało, ponieważ na ścianach również były pokazane obrazki zrobione właśnie z  korka. Później mieliśmy warsztaty nt  „ Czym jest dla ciebie tolerancja” – gdzie każda szkoła  prezentowała swoje wcześniej przygotowane wywiady, prezentacje na temat cytatów z wypowiedzi sławnych ludzi na temat tolerancji  oraz odbyły się warsztaty.

 

Po obiedzie każdy miał czas wolny. My zdecydowaliśmy się na spacer po pięknym miasteczku, gdzie w ogrodach kusiły nas drzewka pomarańczowe., a później wróciliśmy do hotelu, przygotować się do pożegnalnej kolacji. Odbyła się ona w miejscowej szkole, gdzie z zachwytem wysłuchaliśmy tradycyjnych pieśni w wykonaniu miejscowego chóru oraz obejrzeliśmy narodowe tańce portugalskie. Ostatniego  dnia zwiedzaliśmy Porto. Kupowaliśmy tam pamiątki, chodziliśmy po pięknym mieście, płynęliśmy statkiem oraz panie, przewodniczki , które nas oprowadzały opowiadały nam historie o tym miejscu.

 

Do hotelu wróciliśmy o 23.00 i zaczęliśmy się pakować. Nasz samolot powrotny  był następnego dnia o 14.00, więc już wcześniej musieliśmy jechać na lotnisko. Lot był przyjemny i bez żadnych przeszkód. Podsumowując ten wyjazd stwierdzam, że  bardzo mi się  podobał, ponieważ mogłam porozmawiać  z uczniami z innych krajów, poznać ich kulturę, historię i po prostu dobrze się bawić. Wyjazd pomógł mi podszlifować angielski, ponieważ większość uczniów  bardzo dobrze posługiwała się tym językiem. Nauczyciele z innych krajów  byli bardzo mili i pomocni, swobodnie mogliśmy z nimi porozmawiać. Pogoda nam dopisywała, codziennie było słonecznie i bardzo ciepło. Bardzo się cieszę, że mogłam spróbować portugalskich dań i poznać kulturę oraz dzieci w tym kraju.

Aleksandra Ruszkiewicz, uczennica klasy 8 Szkoły Podstawowej im. Wł. Jagiełły w Starych Skoszewach.

 

     ,,Erasmus+’’ - Portugalia

Jak uczniowie postrzegają ,,Erasmusa’’? Czy w ogóle opłaca się tam jechać? Niektórzy, boją się wyjeżdżać, inni pytają ,,po co?”. Ale ja chciałabym powiedzieć, że to była najlepsza przygoda jakiej doświadczyłam. Dzięki naszej szkole dostaliśmy możliwość wyjazdu i jestem za to bardzo wdzięczna i rekomenduje wszystkim taką cudowną podróż.

Mieliśmy zostać umieszczeni w hotelu. Wszyscy na starcie stwierdzili, że powinniśmy mieszkać z rodzinami i, że tak byłoby lepiej. Jednak im dłużej tam byłam, tym więcej pozytywów dostrzegałam. Poznałam mnóstwo towarzyskich i inteligentnych osób. Z nieznajomych stali się dla mnie przyjaciółmi. Mogliśmy się jeszcze lepiej integrować podczas wycieczek organizowanych przez koordynatorki z Portugalii. Początkowo zobaczyliśmy szkołę i przedszkole naszych zagranicznych partnerów. Mieliśmy szansę lepiej poznać historię miasteczka- Santa Maria da Feira, w którym mieszkaliśmy.  Odwiedziliśmy również klimatyczne Porto i wszystkie najpiękniejsze na świecie zabytki.

                Muszę podziękować nauczyciel kom z Portugalii za przygotowywanie wycieczek oraz spotkań. Innym opiekunom za rozmowę ze mną i za wsparcie. I oczywiście wszystkim zagranicznym grupom z Niemiec, Włoch, Szwecji i Turcji. Nie spodziewałam się, że wszyscy będą tak ,,otwarci” i towarzyscy. Dziękuję, że opowiadaliście mi o swoich krajach i kulturach, uczyliście tradycyjnych tańców, rozmawialiście kiedy byłam sama i traktowaliście mnie jak kogoś bliskiego.

                To był niezapomniany wyjazd i jestem przeszczęśliwa, że miałam szansę spędzić ten czas z cudownymi ludźmi . Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś spotkamy się w takim gronie i oczywiście zostaniemy w kontakcie.

 

Zofia Brzezińska, uczennica klasy 8 Szkoły Podstawowej im. Wł. Jagiełły w Starych Skoszewach

1/12

Z wizytą w Polsce

Od niedzieli 18.11.2018 r. do soboty 24.11.2018 r. Szkoła Podstawowa w Starych Skoszewach gościła przedstawicieli pięciu szkół partnerskich, uczestniczących w projekcie  ‘Let’s use digital tools to talk about tolerance’ z programu Erasmus +. Jako koordynatorzy projektu mieliśmy przyjemność podejmować uczniów i nauczycieli ze szkół z: Portugalii (Santa Maria da Feira, AGRUPAMENTO VERTICAL DE ESCOLAS DE ARGONCILHE), Niemiec (  Lippetal,  Lippetalschule), Turcji (Merkez, Cumhuriyet Ortaokulu) , Włoch ( Rzym, ISTITUTO COMPRENSIVO LARGO SAN PIO V) i Szwecji (Sztokholm, Stockholm International School). 

 
                Wszystkie szkoły uczestniczące w projekcie biorą udział w różnorodnych działaniach, których celem jest zarówno podniesienie kompetencji językowych, jak i kształtowanie umiejętności w zakresie programowania i posługiwania się narzędziami informatycznymi, oraz budowanie postaw tolerancyjnych. Ponadto młodzież ma szansę poszerzyć swoją wiedzę o historii i wartościach Unii Europejskiej, a także poznać kulturę i język uczniów z krajów partnerskich. W ramach projektu przewidziano także sześć wizyt, po jednej w każdej z w/w placówek.  

            
                Nasi przyjaciele z Włoch, Portugalii, Szwecji, Niemiec i Turcji swoją wizytę w Polsce rozpoczęli od poniedziałkowego zwiedzania  Szkoły Podstawowej w Skoszewach. Oglądali sale lekcyjne, uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych, rozmawiali z nauczycielami, uczniami, rodzicami i członkami lokalnej społeczności. O godzinie 11 na sali gimnastycznej nastąpiło oficjalne powitanie młodzieży i ich opiekunów. Głos zabrali: Wójt Gminy Nowosolna Piotr Szcześniak, Dyrektor Szkoły Podstawowej
w Starych Skoszewach Zofia Okońska a w imieniu Rady Rodziców p. Nina Brzezińska. Zebranym przedstawione zostały cele projektu, ponadto możliwość prezentacji mieli nauczyciele i uczniowie ze szkół partnerskich. Wszystkim do gustu przypadł występ dzieci ze Skoszew, który przygotowali
p. Mariola Krawczyk, p. Monika Ruszkiewicz i p. Edward Krawczyk. Tego dnia w pracowni informatycznej odbył się jeszcze pokaz druku 3D.    

          
                We wtorek uczestnicy projektu zwiedzali budynek Urzędu Gminy Nowosolna, EC1 w Łodzi, oraz główną stację kolejową stolicy naszego województwa - Łódź Fabryczną. Wieczorem w Gminno Parkowym Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie odbyło się spotkanie integracyjne podczas, którego nasi goście mogli nie tylko podziwiać występ regionalnego zespołu z Dmosina, lecz także sami nauczyć się tańców ludowych.    

          
                Środa upłynęła pod znakiem wzmożonej pracy. Koordynatorzy, nauczyciele i dzieci uczestniczyli w warsztatach pod tytułem „Jak powstrzymać przemoc wśród rówieśników?”. Ich ukoronowaniem było stworzenie kodeksu „Człowieka o dobrym sercu”. 

           
                W czwartek po raz drugi oprowadzaliśmy naszych gości po Łodzi. Ogromne wrażenie wywarł na nich kompleks ogrodowo-pałacowy dawnego Pałacu Poznańskich i Manufaktura. Nie mniejsze zachwyty wzbudził Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej czy ulica Poznańska. Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja, na której rozdano zagranicznym nauczycielom certyfikaty i wręczono  pamiątki.


                Ostatnim oficjalnym dniem wizyty był piątek. Tego dnia uczniowie z Włoch, Niemiec
i Szwecji pożegnali się z rodzinami, u których mieszkali od niedzieli. Punktualnie o godzinie 8.00 wszyscy uczestnicy projektu wyruszyli autokarem do Warszawy. W stolicy Polski zwiedzili min, Muzeum Fryderyka Chopina, przechadzali się po Starym Mieście i Krakowskim Przedmieściu. Do Skoszew wrócili goście z Turcji i   Portugalii, którzy do domu wyruszyli dopiero następnego dnia.
                Jak podkreślali wszyscy zagraniczni uczestnicy projektu, dzięki gościnności i serdeczności Władz Gminy Nowosolna, Dyrekcji Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Starych Skoszewach i Rady Pedagogicznej a przede wszystkim wspaniałym Uczniom i Rodzicom, wizyta w naszym kraju na długo zapadnie w ich sercach i umysłach.

Marcin Bartłoszewski

1/40

Erasmus +

W roku szkolnym 2018/19 nasza szkoła rozpoczyna realizację  projektu "Użyjmy narzędzi cyfrowych, aby porozmawiać o tolerancji" ('Let's use digital tools to talk about tolerance'   (TOOLerance), który  został przygotowany przez nauczycieli i w wyniku postępowania konkursowego uzyskał całkowite dofinansowanie z programu Erasmus +, sektor Edukacja Szkolna,  akcja KA2 Współpraca szkół. Projekt będzie realizowany przez kolejne 2 lata  czyli  w roku szkolnym 2018/19 i 2019/20.

        Ideą projektu jest uświadomienie i pokazanie naszym uczniom, że można  wykorzystać narzędzia cyfrowe i świat wirtualny do zrobienia czegoś dobrego i cennego dla innych; wzbudzenie wrażliwości i pozytywnego, pełnego empatii i tolerancji nastawienia do świata i innych ludzi.

        Główne cele projektu to podniesienie kompetencji językowych - umiejętności porozumiewania się w języku angielskim i innych językach obcych ; kształtowanie na wysokim poziomie umiejętności  w zakresie programowania i doskonalenie umiejętności posługiwania się narzędziami  informatycznymi; kształtowanie postaw empatycznych i tolerancyjnych szczególnie w stosunku do osób społecznie wykluczonych; poszerzenie wiedzy o UE, jej wartościach, tradycjach, historii, a także o krajach partnerskich.

 

Będziemy współpracować ze szkołami z następujących krajów Portugalii (Santa Maria da Feira, AGRUPAMENTO VERTICAL DE ESCOLAS DE ARGONCILHE), Niemiec (  Lippetal,  Lippetalschule, Turcji (Merkez, Cumhuriyet Ortaokulu) , Włoch ( Rzym, ISTITUTO COMPRENSIVO LARGO SAN PIO V) i Szwecji (Sztokholm, Stockholm International School). Nasza szkoła jest koordynatorem projektu.

 

W różnorodnych działaniach projektowych wezmą udział nie tylko uczniowie szkół partnerskich, nauczyciele i inni pracownicy szkół lecz również  rodzice i członkowie lokalnej społeczności, członkowie lokalnych władz, organizacji i lokalnych instytucji współpracujących z każdym z partnerów. Zaplanowano sześć wizyt partnerskich, w każdej szkole jedno spotkanie wobec czego każdy kraj przygotuje jedną wizytę i zaprosi 25 dzieci i 10 nauczycieli ze wszystkich szkół projektowych. W trakcie wizyt uczniowie będą uczestniczyć w warsztatach, debatach , prelekcjach, tworzyć produkty projektu z użyciem narzędzi cyfrowych (e-gazeta, plakat interaktywny, wywiady, projekty do druku 3D itd.), poznawać kulturę i zwyczaje partnerskich krajów.

    Już wkrótce w listopadzie pierwsze spotkanie przedstawicieli partnerskich szkół , które odbędzie się w naszej szkole.

Anna Majka

"Użyjmy narzędzi cyfrowych, aby porozmawiać o tolerancji" - PROJEKT ERASMUS+

SP im. Wł. Jagiełły w Starych Skoszewach