Drodzy rodzice!

W przedszkolu i w pierwszych latach szkoły wychowawcy i nauczyciele kładą duży nacisk na przekazanie dzieciakom niezbędnej wiedzy i umiejętności, tak by mogły w sposób bezpieczny bawić się, uczestniczyć w ruchu drogowym czy korzystać z ferii i wakacji. Organizowane są specjalne zajęcia, spotkania z policjantami i innymi specjalistami, dzieci często rozmawiają na temat bezpieczeństwa oraz oglądają, adekwatne dla ich wieku, filmy edukacyjne dotyczące tego tematu.

O bezpieczeństwie jednak nigdy za wiele, dlatego zachęcamy do rozmów z dziećmi w domu. Zwłaszcza w kontekście zbliżających się wakacji, które, jak wiemy, generują mnóstwo potencjalnie niebezpiecznych sytuacji – duże skupiska ludzi, wycieczki, nieznane miejsca, gwar, hałas, rozkojarzenie, ciekawość i tysiące rozpraszaczy. To wszystko sprawia, że osoby o złych zamiarach mają ułatwione zadanie. Warto więc uczulić dzieci (bez straszenie, raczej w formie treningu nowych umiejętności) na pewne sytuacje i zachowania obcych dorosłych, które powinny skutkować konkretnymi zachowaniami dziecka. Poniższa grafika może być inspiracją o czym z dziećmi porozmawiać i czego je nauczyć, tak by nic nie popsuło radości z długo wyczekiwanych wakacji.

Życzę pięknego i bezpiecznego wypoczynku!

Pozdrawiam ciepło

Marta Borkowska psycholog

Bezpieczeństwo na wakacjach (1).png

Mózg to dość przydatny organ - dbajmy więc o swój własny,
ale pamiętajmy też o mózgach naszych dzieci!

1
1

press to zoom
3
3

press to zoom
5
5

press to zoom
1
1

press to zoom
1/5
plakat.png

Przy okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją obchodzonego 23 lutego warto poznać kilka faktów na temat depresji u dzieci i młodzieży. Mimo, że nie istnieje jednostka chorobowa: depresja dziecięca, to szacuje się, że 2% dzieci i co trzeci nastolatek cierpi na depresję, niestety, w wyniku błędów diagnostycznych uważa się, że wartości te są zaniżone.

Przyczyną depresji u dzieci jest zwykle splot trzech czynników:

  1. biologicznych – czyli geny (prawdopodobieństwo depresji u dziecka jest większe, gdy dotknęła ona również rodzica)

  2. psychologicznych – dzieci wrażliwe, z wyższym poziomem lęku są bardziej narażone na wystąpienie depresji

  3. środowiskowych –sposób wychowania, więzi, relacje, doświadczanie przemocy domowej, rówieśniczej, uzależnienia w środowisku rodzinnym, sposoby radzenia sobie rodziców z trudnymi wydarzeniami - to wszystko zwiększa ryzyko depresji u dziecka.

Depresja u dzieci pojawia się najczęściej w wyniku traumatycznych przeżyć, takich jak śmierć osoby znaczącej, choroba własna lub u członków rodziny, przemoc psychiczna, fizyczna czy seksualna.

Objawy depresji u dzieci nie są typowe jak dla depresji osób dorosłych, dlatego bardzo często mylone są z innymi zaburzeniami: z nadpobudliwością psychoruchową, z agresją, z zaburzeniami opozycyjno-buntowniczymi i in.

Serdecznie zachęcam do zapoznania się z infografiką oraz do bycia czujnym i uważnym na to co przeżywają nasze dzieci. Postarajmy się – my rodzice, my nauczyciele, my dorośli – by na pomoc nie było za późno. Szukajmy jej u specjalistów: psychologów, psychiatrów, psychoterapeutów tak szybko, jak tylko zauważymy niepokojące objawy.

Marta Borkowska

psycholog

FB_IMG_1612426098009.jpg
IMG-20210203-WA0000.jpg

Sensoryczne aktywności świąteczne
rozwijające mowę.

"Święta to mowa, a mowa to zmysły,
to wrażenia dotykowe, wzrokowe, słuchowe, smakowe, ruchowe.

Zauważmy te momenty w czasie świątecznych przygotowań
i wykorzystajmy, aby stymulować rozwój dziecka, a przez to także mowę.

Aby rozwijać mowę, nie musimy wyłącznie "mówić" do dziecka
i z dzieckiem. Spójrzmy na dziecko całościowo. Mowa nie rozwija się
w oderwaniu od innych funkcji
i umiejętności dziecka.

Zatem do "Powiedz" dorzućmy jeszcze:

  • posłuchaj

  • dotknij

  • powąchaj

  • spójrz

  • znajdź"

1.jpg

RYSOWANIE - prawidłowy chwyt.

Rusowanie prawidłowy chwyt.jpg
Zalety czytania książek.jpg
Objawy zaburzeń sensorycznych.jpg
sygnały autyzmu.jpg